-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

Znáte jméno nejslavnějšího českého falzifikátora? Zemřel roku 1861 a jeho padělky matou vědce dodnes

Další fotky

Je považován za autora Písně vyšehradské, to však není jeho nejslavnější dílo. Nekritický rusofil používal křestní jméno ve tvaru Váceslav Váceslavič a reformoval i český pravopis. Tušíte už, o koho jde?

Reklama

Byl to český spisovatel, básník, národní buditel, slavista, překladatel, knihovník, archivář a také falzifikátor Váceslav Váceslavič Hanka. Zemřel 12. ledna 1861, ovšem jeho životní díla, Rukopisy královédvorský a zelenohorský, budí vášně dodnes.

Když Masaryk upozornil na nepravost Rukopisů, měl pravdu. Přesto byl za rozvraceče národa

Více na poli, než ve škole

Narodil se roku 1791 v rolnické rodině a byl určen k pokračování rodu a „přidržován více k polním a domácím pracem než škole“, kterou navštěvoval jen v zimě. Měl nádherný vztah k přírodě a oblíbil si lidovou poezii, kterou mu přibližovala jeho matka.

Po absolvování gymnázia odešel studovat do Prahy na univerzitu, kde absolvoval pouze první stupeň pro další studia. Pak studoval práva ve Vídni, přerušil je, zabýval se novinářskou prací a začal publikovat své básnické prvotiny. Vrátil se do Prahy a od roku 1819 začal pracovat ve Vlasteneckém muzeu (dnešní Národní muzeum). Získal „zaměstnání pro budoucnost jisté, ne skvělé zaopatření hmotné“.

OBRAZEM: Zvířata, indiáni a blyštivé minerály. Takové je Národní muzeum očima dětí

Literární a vědecké dílo

Kromě vlastních básní vydával překlady lidové poezie slovanských národů a staré literární památky. Věnoval se i pravopisu. Přes odpor Palackého prosadil část reformy českého pravopisu (psaní „v“ místo „w“ a „ou“ místo „au“). Nedá se mu upřít, že byl velmi pilný a pracovitý, ale jeho nepřesnosti v překladech kritizovali Čelakovský, Palacký a Šafařík.

Národní muzeum radikálně změní své okolí již tento rok

Upravovatel

Vytvořil také „všeslovanské písmo“ slátané z latiny, cyrilice a nově smyšlených značek. Když vydával přepisy starých textů, tak ho současníci kritizovali za povrchnost a nekritičnost. Dokonce namísto ztraceného konce „Legendy o sv. Prokopovi“ dopsal podle svého uvážení konec nový. „Věnoval“ se starým rukopisům tak, že je podle svých současníků „hyzdil“. Obnovoval písmo, měnil gramatiku, doplňoval je vpisky, glosami, malbami.

Opičí kožich Hany Benešové, exponáty v kleci. Co ještě nabízí nově otevřená budova Národního muzea?

Padělky?

Dnes z té spousty činností a zaměstnání je Hanka znám jen jako padělatel. Vše začalo roku 1816 nálezem dnes prakticky zapomenuté tzv. Písně Vyšehradské pocházející údajně z 13. století, se kterou přišel Hankův přítel, básník Josef Linda. Potom se s dalšími nálezy „prastarých“ českých rukopisů, jak se říká, roztrhl pytel. Hned o rok později nalezl sám Hanka Rukopis královédvorský, soubor básní také ze 13. století a další rok to byl Rukopis zelenohorský. Ten měl být údajně ještě starší a pocházet z 8. až 10. století. V roce 1819 nalezl univeztitní knihovník J. V. Zimmerman Píseň milostná krále Václava, ovšem opět za Hankovy asistence. Pak následovala nějaký čas přestávka a nálezy byly ukončeny roku 1827 objevením staročeské glosy v latinském výkladovém slovníku  Mater Verborum (Matka slov). To, že se na tomto objevu opět podílel Hanka, nepřekvapí.

Vlastenectví prochází žaludkem. Mají Češi své národní jídlo?

Sláva?

Objevením Rukopisu zelenohorského získal Hanka velký obdiv a slávu nejen doma, ale i v zahraničí. Ruská akademie mu udělila stříbrnou medaili a dostával diplomy čestného členství z mnoha zahraničních organizací. Zvláště v Rusku si ho za jeho rusománii velmi cenili a udělili mu v 30. letech 19. století řád sv. Vladimíra III. stupně (založila ho carevna Kateřina Veliká). V roce 1833 si dal Hanka za své zásluhy zhotovit sám sobě medaili.

Čtyři čeští vlastenci a jeden úplně náhodný Slovák. Historie je zná jako muže 28. října

Voda na mlýn novým Čechům – vlastencům

Nejméně dvě hodnoty v rukopisech dál výrazně podpořily úsilí našich buditelů a vlily jim „do žil“ novou energii:

  • skutečnost, že v letech 1280 až 1290 dokázal či dokázali čeští „pěvci“ tvořit brilantní staročeštinou tak krásné básně a
  • že již tehdy se v českém prostředí ozývaly protiněmecké hlasy.

Je otázkou, jestli jsou to skutečně padělky i v myšlenkovém slova smyslu. Nevycházeli snad jejich autoři ze situace, ve které se naši obrozenci (někomu jinému ve stejné situaci však říkáme nacionalisté) nacházeli? Toužili najít si místo na slunci ve své vlastní, české zemi, v níž však v té době převládalo němectví.  Obrozenci svoji aktuální situaci jen transponovali do konce 13. století, kdy z hlediska češství u nás byla situace obdobná. Jak nakonec píše Palacký: „Dějiny české zakládají se vůbec hlavně na sporu s Německem, čili na pojímání a zamítání způsobů a řádů německých od Čechů“.

Hrůzné ďáblovy kameny dal kdosi na Vyšehrad. Ukrývají prastará tajemství?

Spor o rukopisy

V průběhu dalších let se objevily názory, že rukopisy jsou padělek, sice po všech stránkách dá se říci perfektní, ale přece jen padělek. Proti pravosti rukopisů vystoupil svého času i T. G. Masaryk Všichni se však zároveň shodli na tom, že literární kvalita padělků vysoko převyšuje úroveň Hankových děl. Proto autorem textů jako takových Václav Hanka s největší pravděpodobností není, i když po technické stránce tvůrcem padělků být může. Nové kriminalistické metody potom zpochybnily i tvrzení, že rukopisy jsou jednoznačně padělkem a spor o jejich pravost tak není vlastně ukončen dodnes.  Hanka by z toho měl určitě radost. Zpochybňování rukopisů snášel vždy velmi těžce.

FOTO: Václav Hanka

Václav Hanka - VÁCLAV HANKA – WIKIPEDIEVáclav Hanka - Rodný dům Václava Hanky – WIKIPEDIAVáclav Hanka - Mater_Verborum – Iniciála P s mnichy (tvůrci)Václav Hanka - Sousoší Záboj a Slavoj od J. V. Myslbeka z roku 1881, inspirované Rukopisem královédvorským – wikipediaVáclav Hanka - Děkanský kostel sv. Jana Křtitele, ve kterém byl nalezen rukopis královédvorský – wikipedie
Další fotky
Václav Hanka - RUKOPIS KRÁLOVEDVORSKÝ – Rukopisy královédvorský a zelenohorský (RKZ)Václav Hanka - Vydání z roku 1861 s obálkou od Josefa Mánesa – wikipedieVáclav Hanka - Úvodní iniciála v rukopisu Knihovny Národního muzea – wikipedieVáclav Hanka - Valka.czVáclav Hanka - ŘÁD SV. JIŘÍ II. TŘ. NOŠENÍ – WIKIPEDIAVáclav Hanka - Archeologie na dosahVáclav Hanka - iDnesVáclav Hanka - VÁCLAV HANKA – MĚDĚNÁ ÚMRTNÍ MEDAILKA – Nume.czVáclav Hanka - HANKŮV HROB NA vYŠEHRADSKÉM HŘBITOVĚ – cestujeme.name

Smutný konec   

Václav Hanka se roku 1826 oženil po třináctileté známosti s dcerou svého bytného, krásnou Barborou (1801 – 1861) s níž žil ve skrovné domácnosti ještě s Barbořinou matkou a sestrou v tehdejší muzejní budově Na Příkopech, kde byl Hanka zároveň správcem a domovníkem. Šlo o později zbořený Nostický palác, který stával na místě dnešní Živnobanky. Manželství zůstalo bezdětné.  Když 12. ledna 1861 v téměř sedmdesáti letech zemřel, s ruskými slovy na rtech, byl mu vypraven nádherný pohřeb na Vyšehradě. Na pomníku má napsáno: „Národy nevyhynou, pokud jazyk žije“. Manželka Barbora se musela po jeho smrti ze služebního bytu vystěhovat. Trpěla nouzí a přilepšovala si rozprodáváním dědictví.

 

Včera, 17:30
Podvodníci nemají slitování a neustále vymýšlejí nové způsoby, jak se dostat k cizím penězům. Fenoménem poslední...
Včera, 16:00
Psychedelika řadíme mezi zakázané drogy. Možná je to ale tak trochu neprávem. Podle některých odborníků...
Včera, 14:30
Středočeši budou moci letos znovu žádat o dotace na nové kotle. Ve třetí dotační výzvě...
Včera, 14:00
Existuje několik různých legend vyprávějících o životě a smrti sv. Prisky, které si však navzájem...
Včera, 13:35
S nově postavenou letovou dráhou se letiště lépe prodá. Tak její smysl vidí náměstek pražského...
Včera, 12:31
Rádcům vrcholných středočeských politiků putovalo v uplynulém roce z veřejných peněz 2,3 milionu korun do...
Včera, 12:00
Do povědomí milionů diváků se probojoval z jediného kluka ve městě přes 150 uchazečů o...
Včera, 11:30
Asi každý z nás zažil situaci, kdy nemohl usnout nebo se v noci často budil...
Včera, 10:00
Podpis lidskou rukou je něco velmi zvláštního. Shluk několika písmen, který často osudově mění život...
Včera, 08:00
Říkává se, že jsou Češky nejkrásnější na světě. Je to jen taková klasická hospodská povídačka,...
Reklama