9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Znáte nejbohatší Afroameričanku? Jako dítě chodila v šatech z pytlů, dnes má miliardy

Další fotky

Neuvěřitelný příběh, jaký se může stát jen v Americe. Životní osudy této ženy jsou inspirací pro každého, kdo si myslí, že to má v životě těžké. Možná to opravdu máte těžké. Ale i tak s tím můžete něco udělat. Stejně jako to udělala ona.

Reklama

Jde o Oprah Gail Winfrey, která se narodila 29. ledna 1954. Skutečně v dětství chodila v šatech ušitých z pytlů od brambor a dnes je se svým jměním 3 mld. USD (cca 69 mld. Kč) nejbohatší Afroameričankou. Stačilo jí jen se stát moderátorkou, herečkou a vydavatelkou časopisu. V letech 1986 – 2011 uváděla populární Oprah Winfrey Show a je mnohonásobnou držitelkou ceny Emmy.

Franěk z ODS pomluvil manželku britského prince Harryho. Herečku označil jako cikánku. Dnes se omluvil

Původně se jmenovala „Orpah“ podle jména švagrové biblické postavy Rut, ale rodina ani přátelé nedovedli jméno správně vyslovit, takže jí říkali „Oprah“ a u toho už zůstalo. Budoucí hvězda se narodila ve městě Kosciusko, ve státě Mississippi, osmnáctileté svobodné matce, která se jmenovala Vernita Lee a pracovala jako služka. Za jejího otce byl považován Vernon Winfrey, o několik desetiletí později, když už byla slavná, se za jejího biologického otce začal prohlašovat farmář Noah Robinson. V roce 2006 si Oprah nechala zjistit genetickým testem svůj etnický původ. Ukázalo se, že po mateřské linii pochází z největší etnické skupiny Kpelle v dnešní části Libérie.  Ze subsaharské Afrika pochází 89 % jejího genotypu, 8 % patří původním obyvatelů Ameriky, čili indiánům) a 3 % připadají na východní Asii.

Po jejím narození se její matka odstěhovala na sever USA a dceru zanechala u své matky. Prvních šest let života Oprah strávila na venkově s babičkou v takové chudobě, že dívenka údajně nosila šaty ušité z pytlů od brambor a všem byla pro smích. Babička se jí však věnovala a naučila ji číst. V kostele pak Oprah přednášela verše z Bible, což jí vyneslo přezdívku „Kazatel“.

Známe 4 nejextrémnější místa Ameriky. Troufli byste si do Údolí smrti?

V šesti letech si ji stále neprovdaná matka bere opět k sobě, do Milwaukee ve Wisconsinu, a na svět přicházejí její nevlastní sourozenci, z nichž každý má zřejmě jiného otce. Neměli vesměs šťastný osud, později sestra Patricie zemřela na následky závislosti na kokainu a bratr Jeffrey na AIDS. Jako dítě si pak Oprah na nějaký čas vzal k sobě otec Vernon Winfrey, pak se zase vrátila k matce. Dětství pro ni fakticky skončilo, když jako čtrnáctiletá předčasně porodila syna, který krátce poté zemřel. Otec neznámý, možná i někdo z rodiny. V roce 1986 ve svém televizním pořadu, když se diskutovalo o sexuálním zneužívání, totiž Oprah uvedla, že ji od devíti let zneužívali hned tři muži, její bratranec, strýc a rodinný přítel. Když jí bylo 24 let, tak chtěla tyto své zážitky probrat s rodinou, ta jí však odmítla uvěřit. Oprah rovněž veřejně prohlásila, že se rozhodla nemít děti. Jako důvod uvedla právě duševní otřesy z dětství a jak se o ni v rodině „starali“. A svůj slib také dodržela.

Nikdy nedovol, aby strach rozhodoval o Tvé budoucnosti. Nejlepší citáty Jana Třísky

S láskou vzpomínala jen na babičku, která na ni měla příznivý vliv, povzbudila ji k projevu na veřejnosti a dokázala v ní vzbudit dobrý pocit ze sebe samé. Pomohl i její otec Vernon, ke kterému naposledy putovala vlastně za trest. Když Oprah začala chodit na střední školu v Lincolnu, byla úspěšná a byla převedena do jiné střední školy na bohatém předměstí. Mezi bohatými dětmi se Oprah cítila velmi frustrovaná, zvláště když jí předhazovali, z jakých chudobných poměrů pochází. Proto kradla peníze matce, aby se svým vrstevníkům vyrovnala a chodila se staršími spolužáky. Matka na to samozřejmě přišla a opět musela odjet k otci, a to nadobro.

Vernon byl na dceru sice přísný, ale podporoval její sebevědomí, povzbuzoval ji a vzdělání se pro ni tak stalo hlavním cílem. Přestala brát drogy a zbavila se závislosti na jídle. Stala se z ní úspěšná studentka a nejpopulárnější dívka školy. Vyhrávala recitátorské soutěže a v řečnické soutěži vyla první, což jí zabezpečilo stipendium na univerzitě, kde studovala komunikaci. V 17 letech vyhrála Miss Černá Kráska Tennessee (the Miss Black Tennessee).

Predátor jako slavná zrůda amerického sci-fi. Víte, kdo ji původně ztvárnil a jaký osud herce potkal?

Profesionální kariéru začínala na místní rozhlasové stanici Afroameričanů. V roce 1983 přešla do Chicaga do televizní stanice, kde dostala svou vlastní show. Její sledovanost a popularita prudce rostla. Začalo se hovořit o tom, že jestliže chcete, aby něco mělo v Americe úspěch, musí to být v „Oprah Show“. Hrála také v několika filmech a v seriálu Zoufalé manželky.

Mediální odborníci ji ocenili jako nejlepší v tom, jak umí získat lidi a prodat produkt. Barack Obama na ni v prezidentské kampani v roce 2007 vsadil a vyplatilo se mu to. Roku 2013 dostala Oprah od Obamy Prezidentskou medaili svobody. Samozřejmě, ne za to, že ho podpořila v jeho prezidentské kampani, ale i za svou charitativní činnost realizovanou pod názvem Oprah´s Angel Network. Jejím cílem je podporovat lidi na celém světě, aby se nebáli rozvinout svůj potenciál. Jde o činnost tak rozsáhlou, že se díky ní Oprah stala nejštědřejší afroamerickou filantropkou na světě vůbec.

FOTO: Oprah Winfrey

Oprah Winfrey - Oprahnaobálcečasopisu Vogue – VarietyOprah Winfrey - Oprah na svatbě Meghan mezi prvními hosty – Expres.czOprah Winfrey - Mladá Oprah – Refinery29Oprah Winfrey - Obamovaprezidentská kampaň 2007 – wikipediaOprah Winfrey - Obamovi a Oprah – Oprah
Další fotky
Oprah Winfrey - Oprah – wikipediaOprah Winfrey - Oprah aMichelle Obamová – Hollywood ReporterOprah Winfrey - Oprah s nevlastní sestrou Patricií – elOprah Winfrey - Zoufalé manželky – OprahOprah Winfrey - Zouifalé manželky – nová sousedka – OprahOprah Winfrey - Oprah s matkou – CBS NewsOprah Winfrey - Academy Of Television Arts and Sciences Hall Of Fame, Walt Disney World, Orlando, USA – 26 Nov 2018Oprah Winfrey - Oprah v Beverly hils – dailymailOprah Winfrey - Oprah v Bílém domě r. 2010 – wikipediaOprah Winfrey - Oprah v Dánsku r. 2009 – wikipediaOprah Winfrey - Oprah v New Orleans po hurikánu Katrina 2005 – wikipediaOprah Winfrey - Oprah v r. 2014 – wikipediaOprah Winfrey - Oprah v růžových šatech – VarietyOprah Winfrey - Oprah v zelených šatech – StickPNGOprah Winfrey - Oprah v zoufalých manželkách – FamousFixOprah Winfrey - Oprah na charitativní akci – VarietyOprah Winfrey - Oprahs nevlastní sestrou – joeleriksson

Její životní filozofii nejlépe vyjadřují následujícím dva citáty:

„Myslete jako královna. Královna se nebojí selhání. Selhání je dalším odrazovým můstkem k velikosti.“ (Think like a queen. A queen is not afraid to fail. Failure is another steppingstone to greatness.)

„Být člověkem znamená dělat chyby. A vy je budete dělat, protože selhání je Boží plán, jak vás poslat jiným směrem.“ (Being human means you will make mistakes. And you will make mistakes, because failure is God’s way of moving you in another direction.)

Před 45 minutami
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 2 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama