13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Znáte nejlepší vojsko středověku? Jeho jádrem byli Češi a dokázali pravé divy

Další fotky

Ze složité historie husitských válek se zaměříme na bitvu, která znamenala konec husitů jako takových, a posílení vlivu Matyáše Korvína, tehdejšího uherského krále. Odehrála se 30. ledna 1467 u Veľkých Kostoľan nedaleko Piešťan, v tehdejších Horních Uhrách.

Reklama

Střetlo se v ní vojsko tzv. bratříků, následovníků radikálních husitů, kteří byli poraženi umírněnými husity u Lipan roku 1434, s vojskem Matyáše Korvína. Bratříci už byli tehdy oslabeni prohrou v bitvě u Šarišského Potoka (Sárospatak, též Blatný potok) roku 1458, v níž je porazil uherský král Matyáš Hunyadi, známý jako Matyáš (na Slovensku Matej) Korvín. V této bitvě také padl vůdce bratřického Petr Aksamit. Novým hejtmanem bratříků se stal Jan Švehla, který nechal u Veľkých Kostoľan nedaleko Trnavy zřídit obvyklý husitský opevněný tábor. Historie pak ukázala, že byl posledním husitským táborem vůbec. Matyáš Korvín, který se tou dobou chystal k válce s Jiřím z Poděbrad, si nemohl dovolit nechat v zázemí vojsko tak zkušeného bojovníka, protože předpokládal, že v případě války se postaví proti němu a může mu vpadnout do zad. Obecně v té době také uherská šlechta s králem v čele likvidovala bratříky „na potkání“ i proto, že v té době bratříci už jen rabovali a drancovali uherské majetky.

10 omylů o mistru Janu Husovi. Nezemřel pro pravdu a nemusel zemřít vůbec!

Na podzim roku 1466 tedy Matyáš přitáhl se svým vojskem k Trnavě a po delších přípravách 6. prosince tábor bratříků obklíčil. Švehla začal s Matyášem vyjednávat, že se mu bratříci vzdají, když je potom propustí na svobodu. Matyáš tuto nabídku nepřijal a několikrát se marně pokusil tábor dobýt.

Bratříci se hrdinně bránili, jejich tábor však trpěl nedostatkem vody a tak se pokusili 30. ledna 1467 nepřátelským obklíčením probít. Přitom byli buď pobiti, nebo zajati. Do zajetí padl i Švehla a Matyáš Korvín ho nechal spolu s asi stovkou nejvýznamnějších bratříků hned druhý den pověsit. Ostatní bratříci byli uvězněni v různých žalářích a zbývající vstoupili do služeb krále Matyáše. Dobytím Švehlova tábora u Veľkých Kostoľan také historie bratříků, tedy českých vojenských rot, v Horních Uhrách, tj. na dnešním Slovensku, končí. Některé jejich příslušníky však čekala další skvělá vojenská budoucnost.

Kopí osudu v českých rukách? Po bitvě u Flarchheimu to tak mohlo opravdu být!

Uherský král Matyáš Korvín si bývalé husitské vojáky, kteří k němu byli loajální, tak oblíbil, že z nich sestavil pod záminkou stále hrozícího tureckého nebezpečí svou tělesnou gardu, tzv. černou rotu. Ta také skutečně, kromě jiného, dosáhla vítězství nad osmanskými Turky roku 1479 na tzv. chlebovém poli v Rumunsku. Černá rota byla skutečným tvrdým jádrem celého uherského vojska v počtu cca 6000 mužů a skládala se z téměř samých Čechů, Moravanů a Slezanů. Matyáš svoji „černou rotu“ také používal v případě potřeby k pacifikaci bouřících se uherských magnátů. Několikrát se proti králi vzbouřila i sama „černá rota“, protože jí nebyl vyplacen příslušný žold.

Hra o trůny v Čechách. Českého krále Jiříka z Poděbrad chtěl nahradit vlastní zeť

V době její největší slávy k černé rotě patřilo až 28 000 mužů, z nichž čtvrtina měla již palnou zbraň, arkebuzu. Šlo tedy o nejlépe vyzbrojené vojsko v Evropě v té době. Palné zbraně tehdy byly „horkou novinkou“ a Matyáš Korvín správně odhadl její budoucí potenciál. Nedal se odradit ani vysokou pořizovací cenou arkebuz. Dvě třetiny černé roty tvořilo jezdectvo a patřilo k ní i dělostřelectvo, byť početně skromné. Převahu nad protivníkem získávala černá rota tím, že využívala osvědčené husitské bojové taktiky. Proto je také černá rota celkově považována za nejlepší evropské vojsko středověké Evropy.

FOTO: Konec bratříků na Slovensku

Konec bratříků na Slovensku - Matyáš Hunyadi – A történelem faszagyerekei – Blog.huKonec bratříků na Slovensku - Bronzová busta Matyáše Korvína v Nemzeti Történeti Emlékpark, Ópusztaszer. – wikipediaKonec bratříků na Slovensku - Král Jiří Poděbradský nad obklíčenými vojsky krále Matyáše u Vilémova – wikipediaKonec bratříků na Slovensku - Matyáš Korvín – wikipediaKonec bratříků na Slovensku - OSMANSKO-UHERSKÉ VÁLKY – ČERNÁ ROTA VÁLČÍ S OSMANSKÝMI TURKY – WIKIPEDIA
Další fotky
Konec bratříků na Slovensku - RYTÍŘ ČERNÉ ROTY – WIKIPEDIAKonec bratříků na Slovensku - Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem – eurozpravy.czKonec bratříků na Slovensku - Socha Matyáše Korvína v Budapešti – wikipediaKonec bratříků na Slovensku - VLAJKA ČERNÉ ROTY – WIKIPEDIAKonec bratříků na Slovensku - Velké Kostolany – MegaUbytovanieKonec bratříků na Slovensku - VolbaJiříhoz Poděbrad českým králem – www.securitymagazin.czKonec bratříků na Slovensku - Znak z doby nástupu Mazyáše Korvína – wikipedia

Jako profesionální armáda byla černá rota ovšem závislá na žoldu vypláceném jejím pánem, tj. v tomto případě z královské poklady. Po Korvínově smrti roku 1490 jeho nástupce, Vladislav Jagelonský, za podpory šlechty, výdaje na vojsko snížil postupně až o 60 – 80 % a černá rota se rozpadla.

 

 

Před 17 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama