• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Žně na jihu Čech zpomalil déšť

  8.8.2023
  Simona Knotková

  Sklizeň v jižních Čechách brzdí deštivé počasí. Za poslední týden se práce moc neposunuly.

  Zatímco ozimý ječmen je posečený všechen, pšenici nemají jihočeští zemědělci takzvaně pod střechou ani z poloviny. Řepka je sklizená z 85 procent, průměrný výnos je 3,28 tuny z hektaru. U obilovin je průměrný výnos šest tun z hektaru, loni byl kolem 6,14 tuny z hektaru. Loni touto dobou žně pomalu končily. Vyplývá to z informací jihočeské agrární komory.

  „Počátkem druhého srpnového týdne vládne mezi jihočeskými zemědělci značná rozmrzelost kvůli neustávajícím dešťům. Z polí zbývá sklidit víc než 60 procent pšenice a 14 procent řepky. Přitom jde o zralé porosty. Loni touto dobou byly žně již téměř u konce. U zrnin i zmíněné olejniny hlásí pěstitelé zatím průměrné výnosy, ovšem potravinářská kvalita u pšenic a sladovnického ječmene s každou další dávkou deště klesá. Navíc roste hrozba výskytu plísní. Deštivé počasí prodlužuje žňové období a zvyšuje náklady na dopravu a případné dosoušení zrna,“ řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.

  Zemědělci se také kvůli dešti obávají toho, aby stihli termín pro setí řepky v ideální lhůtě. Deště naopak vítají proto, že po červencovém suchu a horku je teď minimální nebezpečí, že by vznikly požáry. Navíc porosty kukuřice, zeleniny, okopanin, sóji a dalších dosud nezralých plodin alespoň částečná zregenerují. „Je také naděje na důstojnější druhé seče pícnin pro dobytek na zimu,“ uvedla ředitelka.

  Jihočeští zemědělci očekávají, že proti loňsku bude úroda základních obilovin nižší, řepky naopak vyšší. Vyplývá to z červnového odhadu sklizně, který zveřejnili statistici. Uvedli, že letošní produkce základních obilovin v kraji bude v porovnání s nadprůměrnou sklizní předchozího roku téměř o deset procent nižší. Ve srovnání s průměrem za předchozí desetiletí je červnový odhad sklizně základních obilovin i řepky na jihu Čech o čtyři procenta nižší. Koncem května obhospodařovali jihočeští zemědělci 426 300 hektarů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte