4℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Zneužil senátorku Horskou! Obžalovaný v kauze Homolka se pokoušel mazaně získat přízeň soudců Nejvyššího soudu

V chráněných prostorách a za účasti nejvyšších představitelů české justice – hlavně tajně – se má konat akce, jíž pořádá jeden z obžalovaných v kauze Homolka! Prý pod záštitou Senátu. Náš REGION ale zjistil, že pořadatel senátorku Miluši zneužil. Uveden v omyl se cítí být i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal, který měl přednášet společně s manželkou. Oba účast po otázkách redakce odřekli.

Reklama

Tvářilo se to nevinně a odborně. Za názvem kongresu „Náhrada újmy a odpovědnost ve zdravotnictví“, který se uskuteční ve čtvrtek 18. října na půdě dolní komory, se však mohl skrývat jiný záměr než jen pouhé přednášky a debata. Vzhledem k tomu, že pořadatelem je Roman Žďárek, jeden z obžalovaných v kauze Nemocnice Na Homolce, kde se „hraje“ o prokázání viny za téměř 50milionovou škodu, mohl si obžalovaný Žďárek takticky získávat přízeň Nejvyššího soudu v případě, že se k němu bude ve „své“ kauze dovolávat.

Náš REGION zasáhl: Chrání nestrannost soudů!

Náš REGION proto zajímalo, jak se předseda Nejvyššího soudu, prof. JUDr. Pavel Šámal, PhD., a jeho manželka, předsedkyně senátu trestního kolegia, JUDr. Milada Šámalová, kteří jsou uvedeni na pozvánce mezi účastníky, staví k tomu, že budou přednášet na akci, jíž pořádá obžalovaný Žďárek. Oba po dotazech Našeho REGIONU účast na akci odřekli.

Soudci účast odřekli

„Na základě Vámi zaslaných dotazů a následným podrobnějším prostudováním definitivní verze programu dospěli předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal a předsedkyně trestního senátu Nejvyššího soudu Milada Šámalová k zjištění, že pan doktor Roman Žďárek, obžalovaný v tzv. kauze Nemocnice na Homolce, může být považován za hlavního pořadatele akce. Právě tyto nově zjištěné skutečnosti vedou předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala a předsedkyni senátu trestního kolegia Nejvyššího soudu Miladu Šámalovou k tomu, že účast na akci právě dnes odřekli. Máte pravdu, v teoretické rovině může skutečně dojít k tomu, že případ Nemocnice Na Homolce bude v budoucnu rozhodovat některý ze senátů trestního kolegia Nejvyššího soudu,“ odpověděl redakci tiskový mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Mluvčí zároveň přiznal, že Pavel Šámal ani jeho manželka nevěděli o tom, že Žďárek figuruje mezi obžalovanými v tzv. kauze Homolka, na což je upozornil právě až Náš REGION.

Mazaný Ždárek

Jak se o Žďárkově akci vrcholní představitelé soudnictví dozvěděli? Pořadatel je získal mazaně. Přijali prý už před časem pozvání na akci především z důvodu, že jejím podtitulem je „Pocta JUDr. Martě Škárové“ – dlouholeté soudkyně civilního kolegia Nejvyššího soudu (od roku 1996), přičemž k 31. 12. 2018 po dovršení věku 70 let od soudu odchází v souvislosti se zánikem funkce soudce.

Důvěryhodnost akce pojistil Senát

„Pan předseda i paní doktorka Šámalová se proto chtěli připojit k osobnostem, které si dlouholetou kvalitní práci předsedkyně senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu Marty Škárové společně při akci v Senátu Parlamentu ČR připomenou. Součástí úvodní pozvánky, respektive prvotního oslovení předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala a předsedkyně senátu trestního kolegia Milady Šámalové bylo konstatování, že  hlavními pořadateli akce jsou Kongres medicínského práva s.r.o. a Senát Parlamentu ČR. Akci zaštítila 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská,“ dodal tiskový mluvčí Nejvyššího soudu.

Jenže 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská byla zneužita. Od Žďárkovy akce dává ruce pryč! „Akci s panem Žďárkem neorganizujeme, a to právě z těch důvodů, o kterých píšete. To, že se se šíří tato pozvánka, není z jeho strany korektní. Akci paní místopředsedkyně záštitu v žádném případě neuděluje. Pan Žďárek naši kancelář kontaktoval, ale na spolupráci jsme se nedohodli,“ zdůraznila Ladislava Dostálová, asistentka Horské.

Zda se vůbec bude konference konat, když od ní zásadní hosté i Senát dávají ruce pryč, je neznámou. Na otázky doktor Žďárek do uzávěrky neodpověděl.

 

Roman Žďárek a kauza Homolka

  • V dubnu 2015 obvinila policie šestici lidí kvůli zakázkám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby.
  • Podle policie jde v kauze Nemocnice Na Homolce o škodu v celkové výši 49,5 milionu korun.
  • Mezi obviněnými došlo v souvislosti se zadáním zakázek k předání úplatků v celkové výši převyšující 10 milionů korun.
  • Policie skupinu stíhá mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podplacení.
  • Žďárkovi hrozí až osmi, případně šestiletý trest.
  • Žďárkovi policie zmrazila majetek: 14 milionů korun na bankovních účtech, cenné papíry, bytový dům, rodinný dům a byt v Praze, pozemky na Berounsku, chatu v Krkonoších.

 

Včera, 17:30
U nás v Evropě platí, že velkoměsta získávala svou podobu během mnoha století trvajícího kulturního...
Včera, 16:00
Válkami vyčerpané české země už nebyly schopny husitským vojskům poskytnout dostatek obživy. Řešením byly tzv....
Včera, 14:30
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 14:30
Někteří odsouzení političtí aktivisté se rekrutovali z pokrokového hnutí, což byla česká politická mládežnická organizace,...
Včera, 14:00
Vidět neviditelné, a to rovnou ve třech dimenzích. Takovou možnost teď mají díky novému mikroskopu...
Včera, 11:30
Ta zpráva proletěla 21. únor 1973 všemi sdělovacími prostředky. Izraelské stíhačky zasáhly civilní letadlo a...
Včera, 11:05
Národní technické muzeum připravilo výstavu Svatovítské varhany. Výstava vznikla při příležitosti národní sbírky na nové...
Včera, 10:00
Věděli jste, že seriál Most! se měl jmenovat úplně jinak? Co byste řekli třeba názvu...
Včera, 08:00
Istanbulská smlouva nezakazuje Velikonoce ani není namířena proti mužům! Podstatu Úmluvy Rady Evropy o prevenci...
20.2.2019
Nechtěnému těhotenství se lidé bránili už odnepaměti. První kondomy se objevovaly už od čtrnáctého století....
20.2.2019
Zemřel před 87 lety, jeho příběh je však až příliš současný. Češi mu věnovali pozornost,...
Reklama