• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zpěvačka se sametovým hlasem a náročným repertoárem. Jitka Zelenková slaví jubileum!

  5.6.2020
  Andrea Cerqueirová

  Víra má, to je most, stavěnej z pavučin, a i když je do pláče, tak z něj se neskáče, zpívá Jitka Zelenková v písni Pavla Větrovce ml. s textem Eduarda Pergnera. Klidně by to mohlo být její krédo. Zpěvaččin život totiž rozhodně nemá rysy červené knihovny, jak lze mimo jiné vyčíst z knížky Sem tam autorů Jaroslava Kříženeckého a Jana Adama. Přesto její repertoár s náročnými texty navozuje pohodu nebo chcete-li milosrdnou nostalgii.

  Sedmdesátiny, které dnes slaví, by zpěvačce nikdo nehádal. Dokazuje, že podstatné není datum narození, ale to, jak se člověk cítí a co z něj vyzařuje. V rozhovoru pro Náš REGION letos, v době nouzového stavu, mimo jiné uvedla, že důležitá je nejen pozitivní mysl, ale taky umět se vyrovnat s křivdami. „Člověk si nemůže neustále připomínat staré rány. Řídím se tím a taky proto mám dneska dobré vztahy i se svými bývalými láskami. Pozitivní mysl je víc než půl zdraví. Měla by se předepisovat na e-recepty místo léků!“ řekla.

  Zpívá a cítí zájem

  Jitka Zelenková má dodnes hudební vkus, což dokazuje její předloňské album Intimity, složené z převážně pop-jazzových amerických standardů, přičemž nechybí ani dvě české a jedna portugalská skladba. Znamenitý byl i její hudební výlet na album Bruna Ferrariho, s kterým nazpívala duet Věci, o kterých se nemluví, natočila originální a odvážný klip a vystupovala na klubových koncertech.

  Nemohla jsem sehnat zpěvníček Suchého a Šlitra, tak jsem si začala skládat sama

  Při vyslovení jejího jména, poslechu jejích písní či četbě již zmiňované knížky Sem tam se lidem, které zpěvaččin nenapodobitelný alt provází životem, vybaví kupříkladu koncerty Karla Gotta s Orchestrem Ladislava Štaidla v Lucerně, kde zpívala v doprovodném sboru i měla své sólo, přičemž vyprodaná Lucerna ani nedutala a naslouchala, což potvrzovala slova písně Vyprávění v pokoji „Vyprávím a cítím zájem…“, kterou, jakož většinu jejího repertoáru, otextoval Eduard Pergner.

  První dáma baladických písní

  K trvale oblíbeným patří její komorní recitály, které odstartovala spoluprací s klavíristou Rudolfem Roklem a nyní je uskutečňuje v komorním triu s kontrabasistou Františkem Rabou a klavíristou Lvem Rybalkinem. Pro své swingové cítění bývá hostem nejlepších big bandů. Vzpomeňme ještě, že začínala v Divadle Rokoko, spolupracovala s Hanou a Petrem Ulrychovými či SHQ Karla Velebného. Na svém kontě má mnoho sólových alb, úspěšných vystoupení na domácích i zahraničních pódiích i několik zlatých desek. Její hlas je právem nazýván sametovým a ona první dámou baladických písní.

  Nelze si věčně připomínat staré rány, proto mám dneska dobré vztahy i se svými bývalými láskami, říká zpěvačka Jitka Zelenková

  Její koncerty jsou vždycky trochu jiné a většinou na nich zní nový repertoár. „Málokterý zpěvák může zpívat čtyřicet padesát let pořád ty stejné písničky. Já svůj repertoár posouvám pořád dál a rozhodně nezůstávám jen u starých hitů. Z nich dneska na koncertech většinou zpívám jen pár skladeb a někdy ani to ne. Chci, aby publikum vidělo a slyšelo, jak cítím hudbu v roce 2020, nechci, aby mé koncerty byly přehrávkou starých desek,“ řekla v již zmíněném rozhovoru pro Náš REGION. Publikum to oceňuje a někdy se diví, proč nové písničky nehrají rádia.

  První interpretka české verze Hallelujah

  Jak se též svěřila, není bilancovací typ. Proto, když vybírala fotky k narozeninovému albu Best Of, které vyšlo před týdnem, věděla rok a místo, kde ta která fotka vznikla, většinou i jména fotografa. Ale než by na to nějak dojatě vzpomínala, raději se těšila až průřezové album s jednadvaceti skladbami, které otevírá píseň Zpívání a uzavírá portugalská Láska za oba, vyjde. Mimochodem, na albu je i píseň Zní nové Halelujá, která je českou verzí Hallelujah Leonarda Cohena a Jitka Zelenková byla první interpretkou, která ji nazpívala v češtině – se silným textem Pavla Vrby.

  Nadě Válové tleskalo publikum v Kyjích vestoje

  Jedním z největších hitů Jitky Zelenkové se stala písnička Když se narodíme, přičemž zpěvačka opakovaně veřejně uvedla, že jí k srdci nikdy nepřirostla. Blízké jí vždy byly „tklivé“ písně. Při loňském křtu prvního (komorního) alba zpěvačky Nadi Válové, jehož kmotrou byla, řekla, že při jeho poslechu se jí vybavilo, že i ona se celý život potýká s dotazy, zda zazpívá i „něco veselejšího“. Odolává a zpívá to, co jí je blízké a co k ní patří – pomalé skladby se silnými texty, na které nerezignovala ani po smrti svého dvorního textaře Eduarda Pergnera.

  Její invence prozrazuje, že českou hudební scénu i naše životy ještě lecčím obohatí. S posluchači narozeniny a zároveň Vánoce oslaví letos 30. listopadu od 19 hodin v pražské Lucerně. Kolegové a přátelé pro ni jako překvapení nazpívali speciální verzi skladby Bez lásky láska není, kterou lze nalézt na Youtube. Všechno nejlepší!  Nepřehlédněte