Zrádce Karel Čurda zavinil smrt atentátníků na Heydricha. Na rukou měl i krev statečných českých rodin

20.6.2022
Jaroslav Svoboda

Josef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. To jsou jména výsadkářů, kteří zahynuli v kostele v Resslově ulici v roce 1942. Po spáchaném atentátu na Reinharda Heydricha je zradili ti, od kterých se to nejméně čekalo, jejich spolubojovníci – Karel Čurda a Viliam Gerik.

Karel Čurda se narodil 10. října 1911 ve Staré Hlíně u Třeboně jak nejmladší z šesti dětí. Po dokončení měšťanky se živil jako dělník. V roce 1933 nastoupil povinnou vojenskou službu a později absolvoval poddůstojnické kurzy a v armádě zůstal. Propuštěn z ní byl v roce 1938 a přesídlil k finanční stráži. V červnu 1939 utekl do Polska, v srpnu pak do Frnacie, kde byl přijat do cizinecké legie. V červenci 1940 se dostal do Anglie.

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

 

Dne 27. března 1942 byl jako parašutista vysazen do protektorátu spolu s dalšími členy skupiny Opálkou a Kolaříkem. Nedlouho po přistání se ale skupina rozpadla, zčásti vinou Opálkova zranění a zčásti smrti Kolaříka. Čurda s Opálkou pak hledali úkryt v Praze. Den po atentátu na Heydricha se Čurda přesunul k matce do jižních Čech. Zde se dověděl o spáchaném atentátu a podlehl psychickému tlaku. Nejdřív 13. června poslal na četnickou stanici v Benešově anonymní udání, které však, pravděpodobně díky dobrým českým četníkům, zůstalo bez odezvy. A tak o tři dny později odjel do Prahy vyhledat spolubojovníky. Ty však nenašel a tak se vydal na gestapo, kde vyšetřovatelům poskytl základní informace o rodinách, které spolupracovaly s parašutisty, což ve výsledku vedlo k prozrazení úkrytu atentátníků v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděj.

Bylo Japonsko poraženo jen díky USA a atomové bombě? Ne zcela, k vítězství pomohla i Rudá armáda

 

Později mu Němci vyplatili po částech jeho odměnu a dál žil v Praze pod jménem Karl Jerhot. Vzal si za ženu Němku, se kterou měl syna. Pražské gestapo ho pak ještě využívalo jako agenta provokatéra, zejména pak pro odhalení dalších částí odboje, kdy o sobě prohlašoval, že je parašutista a předstíral snahu se ukrýt.

Byl to právě Čurda, který nesl pravděpodobně nejvyšší část viny na tragickém osudu československých výsadkářů a vlastně i celého odboje.

Spravedlnost si ho naštěstí našla. Dopaden byl 19. května 1945 při pokusu o útěk. Byl zatčen a odsouzen k trestu smrti. Oběšen byl 29. dubna 1947 na Pankráci. Jeho žena a syn pak byli odsunuti do Rakouska.


Témata:

Nepřehlédněte