• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zrádný déšť zvýšil počet nehod v Plzeňském kraji

  1.9.2023
  Simona Knotková

  Větší množství dopravních nehod, včetně tragických, se v minulých dnech stalo v deštivém počasí na mokrých vozovkách v Plzeňském kraji. Několik řidičů přecenilo změnu povětrnostních podmínek a jejich jízda skončila kolizí.

  „Apelujeme na řidiče, aby při jízdě na mokré komunikaci, která je velmi nebezpečná, jezdili s větší opatrností. Mokrá vozovka a hustý déšť můžou být při neopatrné jízdě velmi zrádné, brzdná dráha vozidel je delší, riziko smyku je velké, a proto je důležité snížit rychlost jízdy a dodržovat dostatečný odstup od vozidel jedoucích před námi,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hokrová.

  Na mokré vozovce se v úterý staly v kraji i dvě nehody, které si vyžádaly lidské životy. První se stala kolem 11:00 mezi obcemi Borovice a Velký Malahov na Domažlicku. Šedesátiletý řidič osobního vozu v prudké pravotočivé zatáčce nepřizpůsobil na mokré vozovce rychlost, dostal smyk, vjel do pravého příkopu, kde narazil do stromu, popsala nehodu policejní mluvčí Barbora Šmaterová. „Muž utrpěl velmi vážná traumatická zranění, přes veškerou snahu zasahujících záchranářů musel lékař konstatovat úmrtí na místě,“ řekla mluvčí krajských záchranářů Mária Svobodová.

  O dvě hodny později se rovněž na Domažlicku, mezi Draženovem a Klenčím pod Čerchovem, stala další tragická nehoda. Řidička, narozená v roce 1967, při projíždění pravotočivé zatáčky dostala na mokré vozovce smyk, vjela do levého příkopu, kde narazila pravým bokem auta do stromu. V autě s ní cestoval spolujezdec, narozený v roce 1999, řekla Šmaterová. „Mladý muž přes veškerou snahu zasahujících záchranářů svým zraněním podlehl, těžce zraněnou ženu transportovala letecká záchranná služba do Fakultní nemocnice Plzeň,“ řekla Svobodová. Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová ve středu řekla, že zdravotní stav ženy je stabilizovaný a nadále velmi vážný.

  Podle předběžných policejních statistik se v pondělí stalo v kraji 21 nehod a v úterý 19 nehod, více než jiné dny. Pondělních 21 nehod je od začátku roku v Plzeňském kraji druhý nejvyšší počet nehod za jeden den. Více nehod se letos stalo v regionu jen v úterý 20.června, kdy jich bylo 24. „Během uplynulého víkendu policisté zaznamenali více než deset kolizních situací, při kterých došlo ke zranění osob a jednoho převáženého psa. Vážná zranění osob si ve třech případech vyžádala letecký transport a dvacítku zraněných osob záchranáři transportovali do nemocnice pozemní cestou,“ uvedla Hokrová. Předchozí víkend, kdy byly silnice suché, bylo nehod i zranění výrazně méně, řekla.

  Upozornila na to, že ostražitější a opatrnější mají být při mokru i cyklisté na cyklostezkách. „O tom, že pád z bicyklu bolí, se přesvědčilo uplynulou neděli k večeru několik cyklistů. Například mezi Hradištěm a Radobyčicemi u Plzně se v neděli v pravotočivé zatáčce najednou střetli a zranili tři cyklisté,“ dodala Hokrová.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte