Zvon Budvar na Černé věži v Českých Budějovicích bude patřit městu

14.12.2021
Jiří Bydžovský

 Zvon Budvar je jedním ze zvonů v českobudějovické Černé věži. Se svými 26 lety je nejmladším zvonem. Před čtvrt stoletím ho nechal na dominantu města instalovat národní podnik Budějovický Budvar ke stému výročí svého založení. Teď bude zvon patřit městu.

Zvon Budvar oznamuje každý den pravé poledne. Visí na místě zvonu Poledník, který byl za první světové války rozřezán a zabaven pro válečné účely. Zvon byl ulit v roce 1995 Rudolfem Pernerem v Pasově. Českým Budějovicím ho věnoval zdejší pivovar Budvar u příležitosti 100. výročí svého založení a současně 730. výročí založení města, což kromě nápisů na plášti vyjadřuje i pečeť s městským znakem a pivovarnická značka s nápisem „Dej Bůh štěstí“.

„Domluvili jsme se s Budvarem o jeho odkoupení za dohodnutou cenu 33 500 korun + DPH a zároveň na ukončení nájemní smlouvy pivovaru na pronájem 5. patra Černé věže, kde je 1 100 kilový zvon umístěn. Ta bude nyní v režii města,“ uvedl primátor Jiří Svoboda /ANO/

Černá věž patří ke zvonicím s největším počtem zvonů u nás. Kromě dvou hodinových zvonů, Velkého cimbálu ,odlitého místním konvářem Štěpánem v roce 1538 a Malého cimbálu z roku 1583 od neznámého zvonaře, které dodnes odbíjejí celou hodinu a čtvrthodinu , je v Černé věži zavěšeno celkem sedm zvonů z let 1630–1724 a roku 1995. Z toho pět v patrech věže. Marta, Budvar, Bumerin, Maria a Oktáva a dva v dolní lucerně, Stříbrný a Umíráček. Každoročně se provádí jejich pravidelná revize.

Zdroj:vz/tz

 Nepřehlédněte