• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • 20 let existence, 540 tisíc ošetřených pacientů. Záchranná služba na Vysočině slaví výročí

  24.6.2024
  Simona Knotková

  Za dvacet let existence uskutečnili záchranáři na Vysočině 785 000 výjezdů a ošetřili při nich 540 000 pacientů. Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina (ZZS KV) vznikla 1. července 2004. V sobotu výročí připomene den otevřených dveří na 19 základnách záchranářů. 

  „Zájemci se mohou přijít v sobotu 29. června podívat, jak vypadá základna v jejich městě, na zázemí záchranářů, v jakých autech jezdí nebo jak funguje dispečink záchranné služby,“ uvedl mluvčí ZZS KV Petr Janáček. Od 8:00 do 12:00 budou přístupné základny Jihlava, Telč, Třebíč, Moravské Budějovice, Jemnice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Humpolec, Pelhřimov, Pacov, Kamenice nad Lipou a Počátky.

  Přednemocniční neodkladnou péči zajišťují krajští záchranáři s pomocí 30 výjezdových skupin z 21 základen.

  Před vznikem jednotné ZZS KV zajišťovalo přednemocniční neodkladnou péči na Vysočině pět krajských příspěvkových organizací a jedna zřizovaná Humpolcem. V Třebíči nebo Pelhřimově působili záchranáři od roku 1976. Po dvou letech začali k pacientům vyjíždět také z Havlíčkova Brodu. „V Jihlavě vyjely první sanitky do terénu v roce 1982 a v Novém Městě na Moravě v roce 1984,“ dodal Janáček.

  V červenci 2004 se nejprve sloučily základny Jihlava, Telč, Pelhřimov, Pacov a Počátky. V druhé polovině roku se přidaly základny Třebíč, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Nové Město na Moravě, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Žďár nad Sázavou. V lednu 2005 se staly součástí základny Havlíčkův Brod, Chotěboř a Ledeč nad Sázavou a tři roky poté byla přičleněna i záchranná služba v Humpolci.

  ZZS KV zřizuje Kraj Vysočina. Její letošní plán hospodaření počítá s náklady téměř 590 000 milionů korun, asi o 60 milionů vyššími než loni. Provozní dotace od kraje je 288 milionů korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte