17.9.2021
Zprávy

Hana Lipovská byla odvolána z rady České televize

 Sněmovna na návrh svého volebního výboru odvolala z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem bylo údajné porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok, jehož lídrem je i nezařazený poslanec Lubomír Volný. Lipovskou ve Sněmovně hájil. Lipovská v radě vystupovala proti řediteli České televize Petru Dvořákovi.

17.9.2021
Zprávy

V Rakovníku se budou řešit podmínky privatizace bytů postavených z dotací

Vedení rakovnické radnice bude řešit podmínky privatizace bytů v ulicích Otýlie Beníškové a Jirkovského, které město postavilo za státní dotaci. Dle smluv a platných aktuálních zákonů není jasné, zda a kolik by lidé za byty měli platit. Na soud se ještě nikdo neobrátil a vedení města se snaží o to, aby k tomu nedošlo, sdělil místostarosta Rakovníka Jan Švácha (za Společně pro Rakovník).

17.9.2021
Krimi

Policie v Ústí nad Labem dopadla výrobce pervitinu

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku, které podezírá z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě.

17.9.2021
Zprávy

Se současným návrhem výhledu rozpočtu nebudou prý české vysoké školy konkurenceschopné

 Zástupci vysokých škol nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na léta 2023 a 2024 s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení, o kterém informovala Jana Bečková z Agentury RVŠ.

Jitka Molavcová
17.9.2021
Lifestyle

Jitka Molavcová: Propojuji smích a pláč, život přece nemá jen jednu barvu

„Všechno opravdové se rodí pomalu a v bolestech,“ říká všestranná Jitka Molavcová, která je zpěvačkou, herečkou i instrumentalistkou. Umí pobavit dospělé i děti a zároveň procítěně vystřihnout šanson a dojmout. Svou profesní cestu spojila především s Jiřím Suchým a Divadlem Semafor, její záběr je zároveň mnohem širší.

17.9.2021
Zprávy

Zemědělci dostanou peněžní kompenzaci za škody způsobené tornádem

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo, dostanou v nejbližších dnech 80 procent peněz od ministerstva zemědělství jako úhradu škod. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) udělali na místě šetření, poputuje 627 milionů korun. Snahou bylo rozdělit peníze co nejrychleji, aby postižení zemědělci měli peníze na fungování a zároveň mohli rychle opravovat budovy či nakupovat novou techniku, uvedla v tiskové zprávě SZIF Kateřina Adamcová, ředitelka sekce projektových opatření PRV, OP Rybářství a Národních dotací.

17.9.2021
Zprávy

Češi cestují do zahraničí skoro stejně jako před pandemií

Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně Chorvatsko, kam podle tamních úřadů zamířilo přes 750.000 Čechů. Je to téměř tolik jako před vypuknutím pandemie koronaviru. Oproti loňsku vzrostl až trojnásobně i provoz na pražském letišti. U turistů cestujících do ciziny byla po návratu zjištěna nákaza koronavirem celkem v řádu stovek případů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

17.9.2021
Zprávy

K ochraně hranic má cizinecká policie techniku za stovky miliónů

„V roce 2015, kdy nás migrační vlna překvapila, jsme neměli skoro nic. Cílem je, aby se tato situace neopakovala,“ uvedl Hamáček. Policie podle něj pravidelně aktualizuje plány. „V případě potřeby jsme schopni de facto okamžitě zavést hraniční kontroly,“ řekl. Policisté sledují vývoj migrace ve spolupráci s rozvědkou. „Zatím nejsou signály, že by se sem blížila nějaká migrační vlna,“ doplnil ministr.

17.9.2021
Zprávy

Sklizeň jablek bude tento rok podprůměrná, hruškám se naopak daří

Sklizeň jablek v České republice bude letos podprůměrná na úrovni 111.535 tun. V porovnání s loňskou sklizní by měla klesnout o pět procent a proti průměru sklizní posledních pěti let by měl propad činit šest procent. Naopak sklizeň hrušek by měla meziročně vzrůst o 21 procent na téměř 7000 tun, a být tak nejvyšší za posledních šest let.