Meterologové si začínají všímat zvyšujícího se výskytu silného větru

18.2.2022
Redakce

Meteorologové v Evropě pozorují v posledních 15 letech nárůst meteorologických situací spojených se silným větrem a výskytem vichřic. Na dotaz to dnes uvedl meteorolog a klimatolog Radim Tolasz z oddělení klimatické změny Českého hydrometeorologického ústavu. Naopak z dlouhodobého hlediska se počty větrných bouří, které zasáhnou Evropu, spíše snižuje, řekl Miloslav Müller z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Trend je podle něj maskovaný výrazným kolísáním napříč desetiletími a meziročními výkyvy.

Zda bude silných vichřic v Česku v budoucnu přibývat, zatím nelze podle oslovených odborníků jednoznačně odpovědět.

V Evropě lze podle Müllera rozlišit dva hlavní typy větrných bouří. První je spojený bouřkami a druhý s hlubokými tlakovými nížemi neboli cyklony. Zatímco s prvním typem větrných bouří se lidé setkávají především v teplejších měsících roku, hluboké mimotropické cyklony vznikají hlavně v období od října do března. Mimotropické cyklony mohou také kvůli většímu rozsahu zasáhnout více zemí.

Mimotropické cyklony v Evropě podle Müllera jen málokdy způsobují větrnou bouři. Častěji jsou důvodem pro déšť a sněžení. „Problém je, když se taková cyklona silně zahloubí, takže tlak vzduchu směrem od jejího středu prudce roste a tím i rychlost větru, která je rozdílu tlaku přímo úměrná. Může za to teplotní kontrast, který může přetrvávat i delší dobu, takže dochází k takovému řetězení věrných bouří jako v těchto dnech,“ vysvětlil.

Větrné bouře spojené s hlubokými cyklonami lze podle Müllera předpovídat několik dní dopředu, díky čemuž je možné vydat výstrahu a činit preventivní opatření. Pro předpověď příchodu vichřice na naše území meteorologové ČHMÚ podle Tolasze využívají kombinaci předpovědních modelů a expertních zkušeností. Úspěšnost předpovědi příchodu vichřice na území Česka je tak podle Tolasze vysoká, stále ale zůstává nejistota v přesnější lokalizaci.

Silný vítr a výskyt vichřic není podle Tolasze pro střední Evropu ničím novým, svůj vliv ale podle něj má změna klimatu. Výsledkem klimatických změn jsou častější a rychlejší výměny vzduchových hmot i ve střední Evropě, doplnil. Predikovat vývoj počtu vichřic a jejich intenzitu podle Müllera a Tolasze jednoznačně nelze. Pomoci by k tomu výzkumný projekt PERUN, který financuje Technologická agentura ČR. Cílem projektu je podle Müllera mimo jiné právě zpřesnění poznatků o současných a budoucích trendech výskytu hydrometeorologických ohrožení včetně větrných bouří.

zdroj


Témata:

Nepřehlédněte