30. sezona Dejvického divadla startuje odloženými premiérami. Uvidíme nevídané?

14.10.2021
Fefík

I přes komplikace, které si všichni umíme představit, se souboru Dejvického divadla podařilo připravit a nazkoušet nové tituly.

První premiéry se diváci dočkali v září. Vina? je třetí titul, který napsal Daniel Majling přímo pro Dejvické divadlo. Dramatický příběh se odehrává v divadle, které v mnohém připomíná to Dejvické, ale není to Dejvické. Členy hereckého souboru po premiéře Goethova Utrpení mladého Werthera zasáhne nečekané oznámení jednoho z nich. Režie se už podruhé ujal Ivan Trojan, hrají Václav Neužil, Martha Issová, Lenka Krobotová, Simona Babčáková, Tomáš Jeřábek, Pavel Šimčík, Lukáš Příkazký a další.

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

 

V těchto dnech – taky s několikaměsíčním zpožděním – se v Dejvickém divadle konají předpremiéry a premiéry autorské inscenace Terapie v režii tanečníka a choreografa Petra Zusky, s DD spolupracuje poprvé.

Půjde o setkání a prolnutí dvou různých divadelních světů – originálního tvůrce, jehož doménou je pohyb jako způsob vyjádření dramatické situace – a silného hereckého souboru, jehož doménou je naopak slovo a princip činoherního herectví. Jinak řečeno – v inscenaci se potkává a váže poezie s činohrou, činohra s pohybem, pohyb s hudbou a zpěvem a všechno se vším, aby vznikl kompaktní, svébytný divadelní zážitek.

Na jevišti se představí Jana Holcová, Veronika Khek Kubařová, Klára Melíšková a Zdeňka Žádníková, mužskou část souboru zastupují Hynek Čermák, Martin Myšička, Vladimír Polívka a Pavel Šimčík.

Šalamounova výstava v Museu Kampa je pro velký zájem prodloužena do konce října

 

A v procesu zkoušek je momentálně další kus, hra proslulého italského dramatika Luigiho Pirandella Každý má svou pravdu. S tímto titulem se do Dejvického divadla vrací režisér Michal Vajdička, jehož tři inscenace Ucpanej systém, Racek a Vzkříšení jsou nedílnou součástí současného repertoáru. V inscenaci by se měli objevit Jaroslav Plesl, Klára Melíšková. Veronika Khek Kubařová, Martin Myšička, Hynek Čermák, Lenka Krobotová, Jana Holcová, Lukáš Příkazký, Denis Šafařík, Antonie Formanová a Ivan Trojan. Dramaturgicky se na inscenaci spolupodílel Daniel Majling.

Aby mohly nové inscenace najít místo v programu divadla, je třeba se s některými tituly rozloučit. Letos se tak uzavře jedenáctiletá historie uvádění komedie Dealer’s Choice. Úspěšná inscenace se dočkala 215 repríz a Václav Neužil za roli Mugsyho dostal Cenu Thálie.

Zdroje: DD a ŠestkaNepřehlédněte