• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • 37 % lékařů v Pardubickém kraji odmítlo sloužit přesčasy

  21.11.2023
  Simona Knotková

  V pěti nemocnicích akutní péče ve vlastnictví Pardubického kraje podalo výpovědi z dohod o zajištění péče mimo pracovní dobu 37 procent lékařů. Nemocnice nyní vyhodnocuje dopady výpadku přesčasové práce na provoz jednotlivých oddělení v prosinci. 

  „Důsledkem protestu bude omezování provozu ambulancí, odborných poraden i plánované péče. Otázkou je v jakém rozsahu. V některých nemocnicích může na odděleních s už tak složitou personální situací dojít i k uzavření lůžkových oddělení. Z tohoto důvodu vedení společnosti zároveň zřídilo pracovní skupinu, která situaci monitoruje, průběžně vyhodnocuje a přijímá opatření,“ uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

  Většinu výpovědí lékaři zaměstnavateli předali až k datu 15. a 16. listopadu. Minimální dobu 14 dnů pro jejich podání tak využili téměř bezezbytku.

  Podle pondělní prezentace lékařů podalo v krajské nemocnici v Pardubicích výpovědi 180 lékařů, což se dotkne zvláště provozu oddělení ARO, pediatrie, chirurgie a ortopedie. Ve Svitavské nemocnici je výpovědí 47, hlavně na ARO, pediatrii, chirurgii a ortopedii a gynekologii a porodnici, v Chrudimské nemocnici přesčasy vypovědělo devět lékařů, v Orlickoústecké nemocnici 66.

  „Lékařům, kteří vypověděli uzavřené dohody, nemocnice předala písemné vyrozumění o změně pracovního režimu. Tam, kde to situace dovolí, je nejpravděpodobnějším scénářem přechod do směnného provozu. Konkrétní podoba dopadu protestu do provozu nemocnice by měla být známa v průběhu tohoto týdne,“ uvedla Semrádová. Vedení nemocnic se ještě pokusí s jednotlivými lékař promluvit a požádat je, aby svůj krok znovu zvážili.

  Pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM) považuje současnou situaci za výsledek nepromyšlených a zbrklých změn v zákoníku práce. Vedení společnosti požádalo předsedu dozorčí rady Josefa Hájka o svolání jejího mimořádného jednání. Uskuteční se ve čtvrtek 23. listopadu od 7:30, účastníci by měli detailně projednávat situaci v nemocnicích na jednotlivých odděleních od 1. prosince. Zúčastní se i hejtman se svou náměstkyní pro oblast zdravotnictví Michaelou Matouškovou (STAN).

  Lékaři po celé republice na podporu svých požadavků na vyšší platy a omezení přesčasové práce odmítají od prosince nastoupit do přesčasových služeb v nemocnicích. Zatímco požadované změny zákoníku práce, týkající se počtu maximálních hodin dobrovolných přesčasů a možnosti 24hodinového pobytu na pracovišti, se při předchozích jednáních se zástupci ministerstev práce a zdravotnictví podařilo vyřešit, neshoda zůstává v otázce zvýšení platů a mezd.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte