Tento článek vychází také v časopise PROFI Poradenství & Finance
1. Čím více fondů v portfoliu, tím lépe
Rozdělení prostředků mezi více fondů je dobrá věc. Není ale až tak důležité kolik fondů (resp. cenných papírů) v portfoliu máte, ale jak jsou navzájem na sobě závislé. Pokud budete mít portfolio sestaveno z fondů zaměřených na velké firmy v Evropě, malé firmy v Evropě, italské akcie a firmy v eurozóně, pak jde o „přediverzifikaci“. Pokud pak nastane situace, že Evropu jako region potká nízký hospodářský růst, zažijí všechny vaše investice těžké chvíle. Proto je lepší skládat portfolio z různých regionů a z různých typů cenných papírů (státní dluhopisy, firemní dluhopisy, akcie, komodity). Budou-li pak klesat akcie, mohou růst například státní dluhopisy nebo komodity a naopak. Ideální je zkombinovat takové typy investic, které jsou na sobě co nejvíc nezávislé (aby pokles cen jedné investice co nejméně ovlivnil pokles cen jiné investice).
2. „Někdo“ jistě ví, jaká investice je nejlepší
Mnozí potenciální investoři mají pocit, že určití lidé v bance nebo finanční experti mají tajné informace o investicích, které v nejbližším roce „zaručeně“ přinesou zisk. Nemají. Žádná jistá investice neexistuje. Poradit se s odborníkem, který má přehled o situaci na trzích a přístup k více informacím není na škodu. A jak rozlišíte experta od prodejce? Prodejce vám bude popisovat jen možné výnosy, jedinečnost investice a bude tak trochu zapomínat na rizika. Pokud jakoukoukoliv investici vykresluje jako bezrizikovou, buďte raději velmi obezřetní.
3. Tento fond byl v posledním roce ten nejvýkonnější, proto je nejlepší
Základní investiční pravidlo zní, že minulé výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích a mimořádné výnosy u rizikovějších aktiv nemusejí být dlouhodobě udržitelné. Výnosový potenciál dluhopisů závisí na aktuální výši úrokových sazeb, ne na minulých sazbách. U akcií jde o to, jak se bude dařit ekonomice a firmám a jaký bude zájem investorů o jejich cenné papíry. Pokud o „skvělé“ (a samozřejmě bezpečné) investici ví i kamarádi v hospodě, je opět lepší se podívat raději jinde.
4. Jistá investice
S předchozím bodem se pojí i pojem „jistá investice“. Nic takového však neexistuje. Jak řekl už Benjamin Franklin: „Na světě jsou jisté jen daně a smrt.“ Jako investor se musíte smířit s tím, že váš výnos je vždy tržním oceněním za podstoupená rizika. Čím vyšší riziko, tím vyšší může být výnosový potenciál. Ani takový státní dluhopis (z hlediska rizika mnohdy považovaný za nejkvalitnější cenný papír) nemusí poskytnout stoprocentní jistotu
5. Akcie dlouhodobě rostou
Mantra spousty investičních a finančních poradců na našem trhu. Pravdou však je, že trhy se pohybují nahoru, dolů nebo přešlapují na místě. Příkladem může být Německý index DAX 30 v letech 1960–1975 nebo japonský Nikkei 225 v letech 1989–2008. Ty jsou jasným důkazem, že ani dlouhodobý investiční horizont nemusí být zárukou výnosu.