70letá Indka porodila své první dítě. S manželem se o něho snažila skoro půlstoletí

26.10.2021
Simona Knotková

Jivuben Vallabhai Rabatu z vesnice Rapar v indickém Gudžarátu porodila v údajných 70 letech své první dítě. K medicínskému zázraku jí pomohly moderní metody a umělé oplodnění.

„Je to velmi ojedinělý případ, můžete ho nazývat zázrakem. Za 20 let jsem provedl přes tisíc umělých oplodnění, ale s něčím takovým jsem se nikdy nesetkal. I když máme radost, že všechno dobře skončilo, přesto apelujeme na ostatní, aby se nepokoušeli o těhotenství v takto pokročilém věku,“ řekl k případu doktor Naresh Bhanushali z kliniky v Bhuju.

53letá žena porodila své vlastní vnouče. Odnosila ho za nemocnou dceru

Zoufalá žena ho poprvé navštívila před rokem a půl na radu svých příbuzných. O dítě se společně se svým manželem snažila přes 45 let, ale pokaždé bez výsledku. Doktor nejprve nechtěl na umělé oplodnění přistoupit, ale nakonec se nechal obměkčit. Rabatu chtěla zákrok podstoupit i za cenu, že by ji těhotenství mohlo zabít.

Doktoři nejprve roztáhli její dělohu a hormonální léčbou znovu vyvolali menstruaci. Následně do jejího těla zavedli jedno embryo. Vyšetření po dvou týdnech ukázalo, že se embryo uchytilo a žena je těhotná. Chlapeček Laalo se předčasně narodil 9. září a strávil několik dní na jednotce intenzivní péče. Nyní už je v pořádku doma u svých rodičů.

Nemocnice tvrdí, že prvorodička měla kolem 70 let. Kvůli absenci úředních dokumentů ale není možné její vysoký věk potvrdit.

Pokud by matka náhle zemřela, příbuzní a sousedé z vesnice přislíbili, že se o dítě postarají.

Zdroj: IndependentNepřehlédněte