Adam Ondra podruhé mistrem Evropy. Z Mnichova má zlato

18.8.2022
Jan Štoll

Známý brněnský sportovec Adam Ondra se stal podruhé mistrem Evropy v lezení na obtížnost. V Mnichově navázal na titul z roku 2019 a vybojoval v bavorské metropoli druhou medaili po bronzu v boulderingu. Na multisportovním šampionátu se postaral o druhé zlato pro české barvy po Ivetě Miculyčové ve freestyle BMX.

Na náročné finálové cestě se ani Ondra úplně nepřiblížil vrcholu a zastavil se na 37. chytu stejně jako těsně před ním Slovinec Luka Potočar. Ve prospěch devětadvacetiletého českého reprezentanta, jenž se do bojů o medaile kvalifikoval z druhého místa v semifinále, rozhodlo lepší umístění v předchozím kole. Měl také lepší čas než soupeř.

Ondra označil evropský šampionát za malé mistrovství světa. „A lezení na obtížnost je ta disciplína, která mě zajímá. Kde dobrá příprava, dobrý výkon, rovná se dobrý výsledek. Zatímco v boulderingu je to ruleta,“ řekl po závodě.

Bronz z boulderingu proto vnímá jinak. „Mám z něj radost. Ale kdybych to měl zhodnotit, tak jsem se na to zcela záměrně nepřipravoval a i bez přípravy můžu být třetí. Je to spíš o tom, že semifinále postavili pro mě, díky tomu se tam někteří favorité nedostali a pak to bez těch favoritů bylo v tom finále lehčí. Zatímco tady vím, že jsem porazil všechny, protože jsem na to měl,“ vysvětlil.

Bronz získal Španěl Alberto Ginés. Těsně pod stupni vítězů skončil rakouský favorit Jakob Schubert. Trojnásobný mistr světa lezl jako vítěz semifinále poslední, ale k medaili mu chyběl jeden chyt. Z ME tak má ve sbírce v lezení na obtížnost stále jen dva bronzy, zatímco Ondra si polepšil ve své oblíbené disciplíně o druhé zlato vedle tří stříbrných medailí.

ČTK/sto


Témata:

Nepřehlédněte