• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Adventní trhy na zámku Sychrov ukázaly i zpracování ovčí vlny. Přilákaly tak tisíce lidí!

  27.11.2022
  Doris Drienová

  Zájem o adventní trhy, které se o tomto víkendu konaly na zámku Sychrov na Liberecku, byl obdobný jako v době před covidem. Návštěvnost za sobotu a neděli bude kolem 10.000 lidí. Trhy se konaly po dvouleté pauze, novinkou byly ukázky zpracování ovčí vlny, řekl kastelán zámku Miloš Kadlec.

  Trhy na nádvoří sychrovského zámku patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším akcím v Libereckém kraji v období adventu. Nic na tom nezměnila ani dvouletá odmlka. „Jsme spokojení. V sobotu, i přes ten liják, bylo 5216 lidí a dnes to vypadá, že to bude asi stejné,“ řekl kastelán.

  Lidé si mohli vybírat z nabídky 110 stánků. „Vždycky vedou adventní dekorace, o ty je obrovský zájem a letos tady máme i hodně výrobků z ovčí vlny, takže tam jsem viděl také dost lidí. Jinak to byla klasika, dřevěné hračky a podobně,“ dodal Kadlec.

  Trhy byly opět spojené i se speciálním čertovskými prohlídkami zámku. „I ty byly naplněné a také na běžné prohlídky chodilo dost lidí,“ uvedl kastelán. Sychrovský zámek je otevřený celoročně. Od soboty je vánočně vyzdobený a otevřený bude denně až do konce roku s výjimkou tří svátečních prosincových dnů od Štědrého dne.

  Sezona se podle kastelána nevyvíjí špatně. Odhaduje, že za celý rok by mohli mít 85.000 až 90.000 návštěvníků. Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi a od roku 1995 je národní kulturní památkou. Tamní sbírka portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě.

  Ze státních hradů a zámků v kraji je v tomto období přístupný kromě Sychrova už jen zámek Zákupy na Českolipsku. Nabízí prohlídky zimní trasy, a to od úterý do neděle, až do 18. prosince.

  O druhém prosincovém víkendu bude mimořádně otevřený také hrad Grabštejn v příhraničí na Liberecku. Na příchozí tam budou čekat trhovci a součástí programu budou i speciální prohlídky hradu, tvůrčí dílny a adventní koncert.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte