Adventní věnce pomůžou lidem v nouzi

22.11.2022
Simona Knotková

V olomouckých farnostech vrcholí v těchto dnech výroba adventních věnců, jejichž výtěžek pomůže rodinám v nouzi přímo ve farnostech, sirotkům v Mongolsku a letos i lidem v nouzi na Ukrajině. Benefiční prodej věnců se uskuteční první adventní neděli, která letos připadá na 27. listopadu. Loni tímto způsobem lidé akci podpořili zhruba 100 000 korunami.

Slaměnými korpusy, svíčkami či krabicemi sušených přírodních ozdob zásobila farnosti olomouckého děkanátu Charita Olomouc. „Smyslem benefiční akce prodeje adventních věnců je již po více jak desetiletí snaha spojit očekávání příchodu Spasitele s pomocí nejpotřebnějším. Část výtěžku je tak každoročně věnována na podporu rodin a jednotlivců ocitajících se v nouzi přímo ve farnostech, větší část výtěžku míří do dalekého Ulánbátaru na pomoc tamnímu sirotčinci, letos nově i na Ukrajinu,“ uvedla mluvčí olomoucké charity Eva Štefková.

V mongolském sirotčinci peníze z benefiční akce v minulosti využili na nákup potravin, ale i léků, oblečení a hygienických potřeb pro děti. Letos by měl výtěžek zajistit novou pumpu na topení. V jednotlivých farnostech směřovala pomoc na konkrétní potřeby lidí, jde často o vícečetné rodiny v nouzi. V letošním roce zamíří část výtěžku z prodeje věnců i na podporu projektů přímo na Ukrajině, doplnili zástupci charity.

Adventní věnce si budou moci lidé po mši svaté zakoupit tuto neděli například v bazilice Navštívení Panny Marie, v katedrále svatého Václava, v kostele svatého Mořice či v kostele Panny Marie Sněžné. K dostání budou například také v kostelech farností v Hněvotíně, Těšeticích či ve Velké Bystřici. Do akce se letos zapojila i Caritas-Vyšší odborná škola sociální Olomouc, adventní věnce zde budou k dostání do pátku v kavárně Caritaska.

Stejně jako loni se budou moci zapojit zájemci do výroby věnců tento čtvrtek a pátek v prodejně Dobrodruhá ve Wurmově ulici. Výtěžek z workshopu půjde na štědrovečerní večeři pro lidi bez domova.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte