Akademici podpořili boj za lidská práva v Íránu

1.12.2022
Simona Knotková

Ostravští akademici ve středu publikovali na světové petiční platformě change.org otevřený dopis skupiny íránských akademiků a studentů působících v Česku. Cílem iniciativy je podpořit boj za lidská práva v Íránu. Akademici Ostravské univerzity (OU) zároveň vyzvali vedení českých i světových univerzit, studující a všechny, kterým není situace v Íránu lhostejná, k podpisu tohoto dopisu, řekl vedoucí Centra marketingu a komunikace (OU) Adam Soustružník.

V Íránu vypukly v polovině září protesty poté, co zemřela dvaadvacetiletá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Zadržena byla podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

„Vyjádřit otevřeně nesouhlas s bezostyšným ignorováním lidských práv a šířit povědomí o utrpení lidí v Íránu považujeme za svou povinnost. Chceme studenty vést k zájmu o společnost a k zodpovědnosti za to, jak se jí vede, proto sami nemůžeme být lhostejní,“ uvedla prorektorka pro mezinárodní vztahy Renáta Tomášková.

Ostravská univerzita nechce odhalit identitu autorů dopisu kvůli jejich obavám o bezpečí. „Bohužel mnoho lidí stále uvažuje ve stereotypech a žije v mylné představě, že je režim v Íránu takový, jaký si tamní majoritní společnost přeje. Za celou svou kariéru jsem nepotkal žádného kolegu z Íránu, který by režim podporoval. Nikdo z nich se nikdy nechoval necitlivě nebo nadřazeně k ženám. Naopak s režimem aktivně bojují. Jejich situace se dá přirovnat k naší v 80. letech. Dramatický rozdíl však je v tom, že islamistický režim potlačuje jejich protesty s pro nás nepředstavitelnou brutalitou. A oni mají nesmírnou odvahu této brutalitě čelit,“ uvedl jeden z organizátorů iniciativy Martin Štěpnička.

Ostravská univerzita se na jaře tohoto roku stala členem mezinárodní organizace Scholars at Risk (SAR) pomáhající akademikům, kteří jsou kvůli názorům ve své zemi v ohrožení. Hledá pro ně azyl a poskytuje morální podporu. Součástí aktivit je také vzdělávání v oblasti lidských práv. „Díky SAR máme možnost pozvat k přednášce online i osobně íránské vědce a dozvědět se o historii a přítomnosti Íránu také z jejich pohledu. A ještě jinak snad pomůže nahlédnout do života v Íránu výstava fotografií íránských fotografů, již máme rovněž v plánu,“ doplnila Tomášková.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte