Akce Milostivé léto pomohla v Plzeňském kraji od dluhů jen malému počtu lidí

25.1.2022
Andrea Jančová

Jen malé části lidí, kteří se kvůli dluhům dostali do exekucí, pomohla v Plzeňském kraji akce nazvaná Milostivé léto. Mnoha lidem totiž chyběly peníze na splacení jistiny, aby jim mohly být dluhy odepsány. Dobrou zprávou ale je, že díky pomoci neziskových organizací i rodin se někteří lidé zbavili i milionových dluhů.

Města v kraji, která patří k častým věřitelům, zatím velký ohlas akce nezaznamenala. Zpětnou vazbu od exekutorů ale mohou dostat až později. Milostivé léto skončí v pátek.

Plzeň na začátku akce oznámila, že má zhruba 1800 dlužníků, kteří mají městu splatit na základním dluhu kolem 82 milionů korun. Jsou to zejména dluhy za nájemné, pokuty vymáhané městskou policií za přestupky v dopravě, dlužné poplatky za psa, platby městskému ústavu sociálních služeb, knihovně, správě hřbitovů, za odtahy aut a podobně. „Zatím je ještě brzo. První čísla budeme schopni poskytnout zhruba na konci února. Lidé hradí dluh exekutorům a ti nám pak dávají zpětnou vazbu,“ řekl ekonomický náměstek David Šlouf (ODS). Odhadl, že kompletní údaje bude mít město možná v květnu.

U Plzeňských městských dopravních podniků se milostivé léto týkalo asi 15.000 dlužníků, kteří měli 22.000 exekucí. „Akci dosud využilo více než 1000 dlužníků, avšak u drtivé většiny byly exekuce zastaveny z toho důvodu, že splnily podmínky ještě před jejím zahájením. Ve Vodárně Plzeň využilo akci 11 dlužníků, u nichž byla zastavena exekuce.

Lidé, kteří potřebovali s oddlužením, se mohli obrátit v Plzni například na organizace Člověk v tísni nebo Tady a teď. „Měli jsme speciální poradnu každou středu po dobu konání celé akce. „Obraceli se na nás naši současní klienti, bývalí klienti i lidé, kteří jinak nejsou zvyklí sociální služby využívat,“ řekl Jakub Chabr z Tady a teď. Informace o tom, co akce obnáší, poskytli v Tady a teď nižším stovkám lidí, s desítkami lidí pak pracovali na konkrétním zastavení exekucí. „Pro řadu lidí ale byla jejich situace taková, že milostivé léto pro ně nebyla vhodná akce a nakonec se rozhodli pro insolvenci,“ dodal Chabr.

Na poradny neziskové organizace Člověk v tísni v Plzeňském kraji se obrátilo minimálně 160 klientů, se kterými pracovníci společnosti řešili vyplacení jejich dluhů. Mezi nimi byli lidé s jednou, ale i se 27 exekucemi. Další desítky klientů volaly v kraji na help linku, kam se z celé České republiky obrátilo kvůli milostivému létu 1250 lidí.

Milostivé léto se týká lidí s exekucemi na dluh u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic, technických služeb nebo státních a polostátních firem. Pokud od 28. října do 28. ledna splatí původní dlužnou částku neboli jistinu a odměnu 908 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí. Nesmějí být ale v insolvenci.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte