Alarmující údaje o stavu dětské psychiatrie v Praze a celé České republice byly představeny na semináři o duševním zdraví, který pořádal pražský magistrát. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek odhalil znepokojující trend – počet dětských pacientů psychiatrických zařízení se za posledních deset let zvýšil o tři čtvrtiny.
V roce 2013 bylo evidováno 4738 dětských psychiatrických pacientů, zatímco v loňském roce toto číslo vystoupalo na 8311. Dušek zdůraznil, že nejde o lehké případy, ale o vážná onemocnění. Nárůst je patrný i u diagnóz jako schizofrenie a závislosti.
Situace je o to závažnější, že prognózy naznačují další zhoršování. Za dvě dekády by počet dětských psychiatrických pacientů v Praze mohl dosáhnout až 23 000. Současně se potýkáme s nedostatkem odborníků, zejména dětských psychiatrů.
V hlavním městě sice působí nejvíce psychiatrů v republice, ale ani to nestačí pokrýt rostoucí poptávku. Loni v Praze pracovalo 387 psychiatrů pro dospělé a 59 pro děti a dorost. V celé zemi pak bylo pouze 188 dětských psychiatrů.
Problémem je i stárnutí odborníků. Průměrný věk psychiatra v Praze dosahuje 54 let, přičemž více než pětina je starší 65 let. To znamená, že v blízké budoucnosti hrozí další úbytek specialistů.
Magistrát si je vážnosti situace vědom a snaží se reagovat. Náměstkyně primátora Alexandra Udženija informovala o nedávném otevření prvního perinatálního centra duševního zdraví v zemi a o provozu nového Krizového centra pro děti a mladistvé. Od příštího roku má navíc vzniknout nová příspěvková organizace Zahrada pro duši, která bude garantem pražské sítě duševního zdraví.
Experti zdůrazňují potřebu věnovat pozornost všem věkovým skupinám, neboť neléčené duševní problémy rodičů zvyšují riziko obdobných potíží u jejich dětí.
Zdroj: ČTK