• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Alarmující výzkum: Pětina studentů myslí na sebevraždu

  6.12.2023
  Simona Knotková

  Výzkum u zhruba 21 000 žáků a studentů v Ústeckém kraji odhalil, že pětina z nich někdy přemýšlela o tom, že by si sáhla na život. Každá třetí dívka má osobní zkušenost se sebepoškozováním a třetina žáků vykazuje symptomy úzkostí nad hranicí, u níž se doporučuje vyhledat odborníka.

  Novinářům výsledky představil vedoucí výzkumu Roman Petrenko. Rozsáhlý výzkum nechal uskutečnit v květnu a červnu letošního roku Ústecký kraj společně s výzkumným týmem Anreva Solution na druhých stupních základních škol, středních školách a gymnáziích. „Jsou to data velice alarmující a my na ně musíme reagovat,“ uvedla radní pro školství Jindra Zalabáková (ANO). Petrenko uvedl, že na děti a mladé dospělé působí pandemie, válečné konflikty, zhoršování ekonomické situace a vliv mají i sociální sítě, na než se průzkum rovněž zaměřil. „To vše vytváří toxický koktejl, se kterým si dnešní žáci neumí poradit zdravým způsobem,“ vysvětlil možné příčiny psychické nepohody u dospívajících.

  Z průzkumu také vyplynulo, že větší problémy se sebepoškozováním či poruchami příjmu potravy mají dívky, naopak chlapci se častěji potýkají se závislostmi na on-line hrách a pití energetických nápojů. Výzkum poukazuje na to, že je mimo jiné potřeba víc podporovat tzv. wellbeing, tedy pocit duševní pohody ve školách. Učit děti, jak zvládat stres, aby se dokázaly zdravěji vypořádat s nároky současné doby. Petrenko řekl, že v průzkumu byl i dotaz mířený na to, zda žáci mají důvěru v někoho dospělého ve škole, na koho se obrátí v případě problému. Téměř 50 procent důvěru nemá. „Dávám si to do souvislosti s tím, že nemáme školní psychology,“ uvedl Petrenko.

  Ústecký kraj ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) připravil opatření, která by měla napomoci zlepšit psychickou pohodu dětí a mládeže. Mezi opatřeními je i akreditace bakalářského studijního programu školní psychologie. Děkan pedagogické fakulty UJEP Ladislav Bláha řekl, že by se tak mohlo stát ve školním roce 2024 až 2025. Na obor by pak mohl navazovat magisterský program na Karlově univerzitě v Praze.

  Ústecký kraj chce podle vedoucího odboru školství Romana Kováře ze dvou na sedm milionů korun navýšit dotační program na prevenci rizikového chování a z 1,5 milionu na tři miliony korun na prevenci pro krajské školy. Mezi dalšími opatřeními je třeba vznik multidisciplinárního týmu dětského duševního zdraví ve Šluknovském výběžku, kde by se také pracovalo s rodinami. Podle výzkumu sice většinou socioekonomické prostředí, ze kterého děti pocházejí, nemá na wellbeing vliv, násilí ale například ano.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte