Andrej Babiš zvažuje znovuzavedení očkovacího centra v O2 aréně

3.12.2021
Redakce

K opětovné možnosti zřídit znovu v pražské O2 areně očkovací centrum proti covidu-19 se dnes vyjádří premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Spolu s Babiše na dopolední tiskové konferenci vystoupí ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek a Robert Schaffer, předseda představenstva společnosti Bestsport z finanční skupiny PPF, které multifunkční hala v pražské Libni patří, a zástupci Integrovaného centrálního řídicího týmu. PPF letos poskytla pro očkování sousední halu O2 Universum. Od května do 10. září tam zdravotníci aplikovali přes 680.000 dávek vakcíny proti novému typu koronaviru. V Praze je v současnosti kolem 80 očkovacích center proti covidu, další se otevře 13. prosince v obchodním domě Kotva.

O nabídce O2 areny pro účely očkování informovala PPF tento týden. „Skupina PPF je připravená poskytnout státu prostory pro znovuvybudování očkovacího centra v O2 areně, a to za stejných podmínek jako tomu bylo v minulosti, tedy pouze za symbolické nájemné,“ uvedla skupina v úterý na twitteru.

Od letošního května do září provozovala očkovací centrum v přilehlé menší hale O2 universum Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Za pronájem zaplatila symbolických 1000 korun. Případné očkovací centrum v O2 areně by ale ÚVN nyní provozovat nemohla. Situace je totiž podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke naprosto odlišná. „Personál je plně vytížen péčí o pacienty s onemocněním covid-19, testováním na přítomnost viru SARS-CoV-2 včetně laboratorního testování,“ sdělila mluvčí.

Zdravotníci v celém Česku dosud podali téměř 13,6 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má téměř 6,4 milionu, což podle údajů ministerstva zdravotnictví představuje necelých 60 procent obyvatel ČR. Zájem o vakcinaci v posledních týdnech roste. Za listopad zdravotníci aplikovali 1,24 milionu dávek, zatímco v říjnu necelých 443.000. Přibližně polovinu listopadového počtu tvořily posilující dávky.

Očkování proti covidu je v Česku zatím dobrovolné. Ministerstvo zdravotnictví ale zvažuje zavedení povinného očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte