• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Antimonopolní úřad má prověřit zakázky středočeských silničářů

  15.11.2022
  Redakce

  Středočeský kraj dá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil případné kartelové dohody mezi dodavateli krajských cestářů. Zároveň kraj vypíše soutěže na nové smlouvy na zimní a letní údržbu silnic.

  Rozhodli o tom krajští radní, vzali na vědomí usnesení policie o odložení trestního řízení v kauze zadávání veřejných zakázek bývalým vedením krajských silničářů do roku 2020. Jinou větev téhož případu však nyní projednává soud, týká se podezření z ovlivňování veřejných zakázek u cestářů. Podle serveru SeznamZprávy jsou hlavními obžalovanými bývalý šéf silničářů Zdeněk Dvořák a podnikatel Otto Zach z Kladna. Případ se týká soutěže na opravu takzvaného propustku, jímž odtéká voda zpod silnice v Zaječově na Berounsku. Podle obžaloby byla zmanipulována. Za zakázku v hodnotě 1,2 milionu korun Zach podle obžaloby slíbil řediteli silničářů 50 tisíc korun, uvedl server.

  Soud tak aktuálně rozplétá možné domluvy. „Příští týden ti přivezu za ten Zaječov, za ten propust… půl kila,“ citoval server policejní odposlech podnikatele Zacha v jeho Audi Q7 k vedle sedícímu řediteli Dvořákovi. „To nevím, co na to říci. Vůbec nevím, o co jde,“ citoval server Zachovo vysvětlení u soudu. Ani šéf silničářů Dvořák úplatek nepotvrdil. „Žádnou platbu jsem nepřevzal,“ prohlásil.

  Odložené trestní řízení se týkalo podezření z podplácení, porušení povinnosti při správě cizího majetku, přijetí úplatku, zneužití informace v obchodním styku či zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další podrobnosti podle kraje není možné uvést. Média v minulosti v souvislosti s kauzami cestářů upozorňovala například na zakázky týkající se ořezání stromů kolem silnic na Kolínsku a Kutnohorsku.

  „Události a souvislosti popsané v usnesení jsou šokující. To, že podklady nejsou dostatečně procesně silné, neznamená, že by byly rozptýleny pochybnosti o ovlivňování veřejných zakázek na KSÚS (krajské správě a údržbě silnic) za působení bývalého vedení,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Obsah usnesení je podle ní natolik závažný, že rada kraje přijala několik opatření.

  „Na jednání rady jsem byl pověřen zpracováním podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže o prověření případných kartelových dohod mezi jednotlivými dodavateli služeb pro KSÚS. Současně budou neprodleně zahájeny kroky u naší krajské správy a údržby silnic, které povedou ke kompletnímu přesoutěžení rámcových smluv v souvislosti se zimní a letní údržbou,“ uvedl radní pro silniční dopravu Karel Bendl (ODS).

  Středočeští radní odvolali bývalého ředitele Dvořáka v prosinci 2020, nynější koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců tento krok avizovala ještě před volbami. Dvořákův nástupce Jan Lichtneger však musel také skončit. Radní ho letos odvolali kvůli informacím o možném propojení s pražskou korupční kauzou Dozimetr.

  Bro/ČTK  Nepřehlédněte