Archeologové učinili překvapivý objev při výzkumu v trase plánované dostavby Pražského okruhu. V úseku mezi dálnicí D1 a Běchovicemi narazili na pozůstatky pravěkých sídlišť a pohřebišť starých až 5000 let. Mezi nejvýznamnější nálezy patří 11 komorových hrobů z období 800 až 450 let před naším letopočtem.
Výzkum, který probíhá už čtyři měsíce, odhalil důkazy o osídlení oblasti od konce mladší doby kamenné až po starší dobu železnou. Archeologové našli tři hroby z kultury se šňůrovou keramikou, které obsahovaly typické poháry, broušené sekerky a další artefakty.
Zvláště cenným nálezem jsou komorové hroby, které byly původně součástí mohylových náspů o průměru až 50 metrů. V těchto hrobech se dochovaly keramické nádoby, bronzové části koňských postrojů, železné předměty a dokonce i pozůstatky zlatých ozdob. Ve dvou případech se zachovaly i obvodové žlaby obepínající mohyly.
Ředitel pražského Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík zdůraznil význam těchto objevů a vyjádřil zájem informovat veřejnost o nálezech, vzhledem k tomu, že místo výzkumu není běžně přístupné.
Výzkum probíhá ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic a dalšími institucemi. Praha je z archeologického hlediska mimořádně bohatou lokalitou a podobné nálezy lze očekávat i při budoucí výstavbě metra D.
Zdroj: ČTK