• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Armáda s policií na společném cvičení testují drony, pomohou chránit státní hranice i hledat ztracené houbaře

  18.4.2024
  Doris Drienová

  Drony testuje policie na společném cvičení s armádou na Liberecku, jehož námětem je ochrana hranic. Do budoucna chce cizinecká policie drony využívat při kontrole a ochraně státních hranic pravidelně, liberecké krajské ředitelství policie je chce používat i při pátrání po ztracených lidech.

  Na Liberecku se čtyřdenní cvičení koná u státní hranice s Polskem na zhruba 25 kilometrech mezi Višňovou a Habarticemi a zapojilo se do něj skoro 100 policistů a vojáků aktivních záloh. Novináře o tom ve čtvrtek informovali zástupci policie a armády.

  Policie v Libereckém kraji má ve výbavě zatím dva drony zakoupené před několika měsíci a třetí brzy získá díky dotaci z Libereckého kraje. „Budeme je využívat nejen na akcích na hranicích, ale i při jiných bezpečnostních opatřeních,“ řekl krajský náměstek policie v Libereckém kraji Pavel Bartoš. Míní, že nejčastěji je využijí při pátrání v horách či hledání ztracených houbařů. „Na prohlídku sektorů při pátracích akcích je to jedna z nejlepších možností, jak z výšky propátrat terén,“ dodal. Dosud podle něj k tomu využívali služeb letecké služby policie. Drony, které si liberecká policie pořídila, jsou vybaveny kamerou i termovizí a lze je používat i v noci.

  Při tomto cvičení si podle Bartoše policisté zkouší, jak drony využívat či ovládat. Například je testovali při simulovaném zadržení migrantů. „Minulý rok nám například uteklo deset migrantů z dodávky a právě při dohledání lidí v takových případech vidím velký prostor pro použití dronů,“ dodal.

  Do výbavy by chtěla do budoucna drony zařadit celorepublikově i cizinecká policie. „Jelikož drony jsou v současné době jeden z nejrychleji rostoucích technologických segmentů, bohužel tedy vlivem války na Ukrajině, tak bychom je chtěli využívat, zejména k ochraně státní hranice,“ řekl ČTK za ředitelství cizinecké policie David Křížek. Výhod pro jejich pořízení je podle něj víc. „Jelikož nám to ušetří jak policisty, kteří musejí chodit po zelené hranici, tak zároveň výrazně zefektivní výkon činnosti, protože samozřejmě drony můžou mít termovizí, jsou schopné pracovat autonomně. V současné době to je budoucnost ochrany státní hranice,“ dodal. Předpokládá, že do roka se jim podaří specifikovat požadavky, které by drony měly mít.

  Námětem cvičení na Liberecku je spolupráce policie a armády pro případ, že vláda by přijala opatření k ochraně hranic. „My jsme to koncipovali jako cvičení ve dvou fázích. Jsou zde některé modelové situace, které tady musíme procvičit, a je zde i normální výkon služby,“ řekl Bartoš. Při cvičení, která začalo v pondělí a skončí dnes, tak podle něj zkontrolovali přes 1000 aut a více než 1200 lidí. „Zadrželi jsme ve dvou případech osoby, které převážely cigarety a předali celnímu úřadu, aby je vyřešili,“ řekl Bartoš. Podle něj zadrželi navíc i tři lidi, po nichž bylo vyhlášeno pátrání.

  Na cvičení je 67 policistů a zhruba 30 armádních záložáků. „Přivítali jsme nejenom možnost poznat práci policie, ale sladit si i jednotlivé postupy. Jakým způsobem se budou předávat zprávy, jakým způsobem se vyhodnocují, jakým způsobem dochází k záchytu nebo zadržení osob, protože naši vojáci na to nejsou vycvičení,“ řekl ředitel Krajského vojenského ředitelství Liberec Martin Gubáš.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte