Arogance radnice Prahy 7 nezná mezí. Radní i starosta vlastně všechno popřeli

24.11.2020
Anna Julie Řehořová

Ulice Jateční a problém s Alzou, Armáda spásy v Tusarově ulici, problém s jídlem v domě s pečovatelskou službou, psi, Bubny – Zátory, ale především parkovací místa a jejich nedostatek, rušení odbočovacích pruhů a další a další nové cyklostezky. To vše bylo těmi nejdůležitějšími tématy, která se v debatě řešila. Kromě klasických a někdy i docela vlídných dotazů, velmi často padaly také otázky okořeněné o nějaký, ne úplně hezký, komentář. Perlou však byl dotaz, při kterém měl i starosta Jan Čižinský co dělat s odpovědí.

Banování, tedy blokování uživatelů, kteří napsali na web něco, co se radním nebo starostovi nelíbí, je naprosto normální záležitostí. Už jen fakt, jakým se pak pan Čižinský snažil za každou cenu přesvědčit lidi o opaku, byl velmi směšný. „S každým se snažíme komunikovat a věnujeme velké úsilí pro odpověď. Nikdo nemůže mít dojem, že je nějak odsouván,“ uvedl starosta Jan Čižinský v debatě. Jen co se týče odpovědí například pana Mirovského, do kterého se stále dokola lidi pouštějí s tématem parkování. Zde šlo například o slečnu, která v září namítla, že chtěla jít s kamarádkou do kavárny na Strossmayerově náměstí, ale osmkrát ho musela objet, aby našla místo k parkování. „A co s tím má radnice udělat? Máme držet jedno volné místo jen pro vás? Nebo jaký máte nápad? Holt, když chcete parkovat v exponovanou dobu v exponované lokalitě, tak musíte čekat, že to bude složitější. Když by byla kavárna, kam jste šla za kamarádkou plná, tak to máme také řešit?“ Tohle má být to úsilí o odpověď, kdy se nikdo nemá cítit odsunutý?

Parkování se ostatně řešilo největší část této dvouhodinové debaty. Lidé si stěžovali, že parkovacích míst je málo a vlivem rušení odbočovacích pruhů, zužování křižovatek a kreslení dalších cyklostezek jich ještě ubývá. Parkovací místa však nejsou dostupná ani před radnicí Prahy 7. Jak uvedla jedna z tázajících: „Nenávist k autům je již skoro hmatatelná.“ To vše ale zase všichni popřeli. Pan Ondřej Mirovský, radní Prahy 7 pro oblast dopravy se na toto vyjádření dokonce rozpovídal, a to o tom, že řidiči, chodci i cyklisté se musejí cítit bezpečně. Cyklisti ve vozovce jsou budoucností pro dojíždění do práce. Jde totiž o trendy, které se zde přejímají ze Západu, kde pan Mirovský nějakou dobu žil. „Žádná úprava kapacity parkovacích míst pro průjezdnost aut se nesnížila. Zvýšila se ale bezpečnost chodců na přechodu,“ uvedl Mirovský, jenž následně také doporučil, kde se dá v Holešovicích zaparkovat pokaždé. Tedy například na křižovatce Komunardů x Osadní, kde je prý volno stále a k radnici se dá dojít pěšky. „Parkovacích míst celkově přibylo.“ To byla věta, kterou Mirovský uvedl několikrát, nikdy však nešlo o konkrétní příklad, kde se ta místa nacházejí.

Z chudého latináře milionářem. Čižinský „zvládá“ 15 prací, z nichž během čtyř let získá 7 milionů korun

Perličkou také bylo, když se pan Mirovský vyjádřil, že by si přál, aby bylo město zcela bez světelných signalizací. A tento člověk má být radním pro klidnou a bezpečnou dopravu? Člověk, jenž by po Praze 7 nejraději jezdil jen 30 kilometrů za hodinu, parkoval na druhém konci městské části, aby to pak domů došel pěšky, a ještě zde fungoval zcela bez semaforů? To má být to bezpečí, které místním slibuje? Další otázkou je, proč v Praze 7 stále vznikají nové cyklostezky, když je zde nikdo nevyužívá. Kdo by se šel dobrovolně projet na kole na Nábřeží Kapitána Jaroše, kde sjezd a napojovací pruh dolů z Bubenské protíná cyklostezku, takže když by zde už nějaký ten cyklista jel, zaručeně by ho sejmul buď ten, kdo přijel z Argentinské, nebo ten z Bubenské.

Co si tedy radnice přeje? Aby obyvatelé Prahy 7 nejezdili auty, ale na kolech nebo hromadnou dopravou? V této době? Aby matka s kočárkem zaparkovala v parkovacím domě na Letné, kde si ještě vedle dvanácti set za parkování na modrých zónách za rok připlatí za stání a pak šla domů půl kilometru pěšky? V této době? „Nikdy není v Praze 7 stoprocentně obsazeno vše. Z dlouhodobých statistických dat vyplývá, že některé ulice jsou zoufale prázdné a je zde až dvě stě volných míst. Jde o to, do jaké míry je člověk ochoten jít daleko pro své auto,“ uvedl v debatě Mirovský. Radnice Prahy 7 si lehce protiřečí s nařízením vlády ohledně pandemie. Vedle parkování se řešily i další problémy dopravy, jako úpravy křižovatek, tedy jejich zužování, rušení odbočovacích pruhů, například u Veletržního paláce a nárůst city bloků, kterými se upravuje vzhled křižovatek, ale třeba i jídlo v domě seniorů, které se nedá jíst, problém se psi v parcích nebo Armáda spásy, kolem níž je projít stále skoro o život.

Kritizovaná kontejnerová kavárna v Praze 7 otevře do konce roku výdejní okénko

Dům s pečovatelskou službou v Tusarově ulici se momentálně potýká s problémem „nechutné kuchyně“. Pan Jakob Hurrle, radní pro oblast sociální a zdravotní politiky, se však doslova pochlubil čísly. Co se týče jídla, tak prý nikdy není spokojeno sto procent lidí, vždy se najde někdo, komu to nechutná a někdo, kdo je naopak naprosto spokojen. Při průzkumu spokojenosti s kuchyní v domě s pečovatelskou službou v Tusarově bylo spokojeno sedmdesát procent dotazovaných. Má pan Hurrle pocit, že třicet procent je málo? Kvalita se nyní navíc ještě zhoršila, protože jídlo je dováženo v krabičkách, a ty se často rozmočí nebo se jídlo různě rozmačká. Těchto třicet procent by tak nyní bylo jistě ještě vyšším číslem. Nemají být ale důchodci v této době právě ti, kteří si zaslouží tu nejlepší péči a bezpečí, jelikož se jedná o tak rizikovou skupinu? Nebo je zde prostě jen chtějí nechat dožít?

Dalším problémem Holešovic je Armáda spásy v Tusarově ulici, jen pár metrů od domu s pečovatelskou službou. Tento problém je podle radnice výzvou již dlouhou dobu. Jedná se však o to, že dům, kde se Armáda spásy nachází, nepatří městské části, ale magistrátu. Městská část tak sice tento problém řeší, ale reálně nic moc nezmůže. Do tří let by se zde však měla situace uklidnit. Momentálně je budova v rekonstrukci a nově by v ní měla být jen jedna služba, a to pro starší lidi s handicapem. Tím by se výrazně zmenšil dopad na okolí. Při této otázce to bylo podruhé a naposledy, kdy se vyjádřil i starosta Čižinský: „ODS dům Armády spásy pronajala na sto let, to je ten největší problém. Viníkem je tedy ODS.“ I podruhé to tedy není vina pana starosty, ale všichni jsou vlastně ve skutečnosti spiknutí proti němu.

Řešil se také problém se psy v parcích, ale ani to Praha 7 nevyřeší, protože Letná, Stromovka i Štvanice patří magistrátu. Dále se jednalo o Bubnech – Zátorech, kde by lidé místo dalších domů uvítali raději zeleň. Zde však vyplynul na povrch vtipný detail, a to fakt, že pozemek, kde se plánuje stavět, patří soukromému majiteli, a ten si tam může postavit, co bude chtít, takže možná budou Bubny – Zátory, možná zeleň, kdo ví. Otevřel se také problém s ulicí Jateční, která je v posledních dnech zacpaná od rána do večera auty, která zajíždějí do Alzy. Tento problém se prý bude řešit tím, že by auta měla vjíždět na parking už dříve, a to tam, kde se nyní nachází myčka aut. Zda se alespoň něčeho, co radní slibují, obyvatelé Prahy 7 opravdu dočkají, je otázka. Možná mezitím přibydou další údajná parkovací místa, o kterých nikdo, až na pana Mirovského, neví, kde jsou. Možná tu bude sto dalších cyklostezek, zmizí všechny semafory a lidi nahradí mimozemšťani. K čemu tedy v této debatě došlo? Vůbec k ničemu.Nepřehlédněte