Babiš pravděpodobně povede ANO do voleb ve středních Čechách proti Rakušanovi

22.5.2021
Redakce

Babiš považuje nominaci na středočeského lídra za logickou, protože v kraji kandidoval již dříve. Schválenou kandidátku musí ještě potvrdit celostátní výbor hnutí. Lídři ostatních stran věří, že premiér ve volebním klání neuspěje.

V médiích se spekulovalo o tom, že Babiš by mohl kandidovat v Ústeckém kraji proti předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Nevyloučila to dnes ani nově zvolená předsedkyně středočeské organizace ANO Adriena Gabrielová, podle níž se kandidátka může ještě změnit. Premiér posléze  sdělil, že návrh, aby vedl středočeskou kandidátku, považuje za logický. Poukázal na to, že v regionu kandidoval již dříve.

Ostatní středočeští lídři věří, že Babiš v podzimních volbách v jejich kraji neuspěje. Podle šéfa STAN Víta Rakušana by prohrál, i kdyby kandidoval v Ústeckém kraji. „Pro naši koalici se nic nemění, naši kampaň jedeme beze změn dál. Andrej Babiš ve Středočeském kraji prohraje. Prohrál by i s Ivanem Bartošem v Ústeckém kraji. Toho střetu se nebojím, je to výzva,“ uvedl Rakušan, který ve středních Čechách povede společnou kandidátku STAN a Pirátů.

Lídr ODS Jan Skopeček ČTK řekl, že udělá vše pro to, aby jím vedená kandidátka Spolu uspěla a byla umožněna změna vlády a premiéra. „Oceňuji, že si Andrej Babiš vybírá kandidaturu podle regionu, kde má Čapí hnízdo. Určitě na to zkusí dostat další dotace,“ uvedl v narážce na premiérovu kauzu kvůli dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo na Benešovsku.

Dvojkou na středočeské kandidátce ANO bude poslanec a lékař Julius Špičák, ze třetího místa se pokusí o návrat do Sněmovny bývalá hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Už dříve ve Sněmovně působila, byla i v jejím vedení. Po sněmovních volbách v roce 2017 se kvůli práci v krajském zastupitelstvu poslaneckého mandátu vzdala.

Na dnešní krajském sněmu Pokorná Jermanová podle očekávání neobhajovala funkci předsedkyně středočeské organizace. Podle ní nastal čas na změnu. Její nástupkyní je krajská a nymburská zastupitelka Gabrielová. Prvním místopředsedou se stal Roman Štěrba z okresu Praha-východ, řadovými místopředsedy jsou Tomáš Pekárek z Mělnicka, Tomáš Helebrant z Příbramska a Robert Bezděk z Kladenska. Vedení krajské organizace se tak podle Gabrielové kompletně obměnilo.

Gabrielová chce navštívit všechny oblasti a hovořit se členy. Ráda by zlepšila komunikaci a soustředila se na to, aby ANO ve středních Čechách letos na podzim dosáhlo dobrého volebního výsledku. Ona sama prý bude kandidovat do Sněmovny z nevolitelné pozice.Nepřehlédněte