Babiš se na problémy Bíliny vybodl, starostka z hnutí Ano teď hází problém na Fialovu vládu

26.2.2022
Jan Štoll

Situace v Bílině se dostává na hranici snesitelnosti. Řešte to. Takto přehazuje před komunálními volbami problém vyloučené lokality starostka Bařtipánová (ANO) na vládu premiéra Fialy (ODS). Se specializovanou agenturou státu se přitom město nebaví 10 let.

„Situace v sociálně vyloučených lokalitách v našem městě, kterých pomalu přibývá, je dlouhodobě neutěšená. Proto vyzýváme vládu a zákonodárce, aby tuto situaci začali co nejrychleji koncepčně řešit,“ říká starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová s tím, že k řešení situace se sestěhováváním nepřizpůsobivých obyvatel nemá obec dostatek pravomocí.

V Bílině nepochybně dřímá velký problém a slova starostky jednoznačně potvrzuje David Beňák, ředitel nejpovolanějšího úřadu, tedy Agentury pro sociální začleňování. „Situace v Bílině je bohužel dlouhodobě špatná,“ říká ředitel Beňák. Problémy s vyloučenými lokalitami jsou složité, jednoduchá a rychlá řešení ale neexistují. „Dlouhodobým řešením tohoto problému je budování obecního systému sociálního bydlení, práce s majiteli bytů a podpora jejich obyvatel v zabydlování,“ vysvětluje Beňák. Některá města na tom seriózně pracují. „Podobný model se postupně rozvíjí například v Chomutově,“ dodává. Což ale s podivem zřejmě není případ Bíliny. „Agentura byla naposledy ve spolupráci s městem Bílina zhruba před 10 lety. Od té doby město nepožádalo o žádnou pomoc či konzultaci,“ říká ředitel Beňák.

Starostka Bíliny totiž dosud problém řešila hlavně se svým stranickým šéfem z hnutí Ano a tehdejším premiérem Andrejem Babišem. Podle jejich slov se osobně setkali v roce 2019 a v roce 2020 pak na základní škole Za Chlumcem. Tam se uskutečnil kulatý stůl za účasti premiéra Babiše. „Neoficiálních jednání jsem vedla s panem premiérem několik. Mimo jiné se mi podařilo prosadit do volebního programu Hnutí Ano pro parlamentní volby 2021 několik bodů, které měly vést ke zlepšení situace,“ připomíná starostka Bařtipánová.

Jednání s Babišem ale k ničemu nevedly. „Ze strany pana premiéra byla přislíbena pomoc s řešením. Bohužel většina návrhů nebyla dotažena do konce a naplněna,“ uvedla Bařtipánová. K problémům Bíliny se dnes šéf Hnutí Ano Andrej Babiš nezná. Na otázku, jak se v posledních čtyřech letech angažoval na řešení zdejší tíživé situace si nenašel čas ani za tři týdny.

Podle starostky Bařtipánové za to může hlavně tehdejší ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). „Ze strany ČSSD a zejména pak ministryně práce a sociálních věcí byly veškeré návrhy na legislativní změny zamítnuty,“ tvrdí starostka. „Neprojevila sebemenší snahu o komunikaci či podporu pomoci nám situaci zlepšit,“ dodává.

Jenže tak černobílé to ve skutečnosti není. „Kromě poradenství a cíleného sociálního šetření Úřad práce ČR zajišťuje prostupné zaměstnávání uchazečům a nabízí možnost získat zkušenosti při výkonu veřejné služby,“ říká k Bílině mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta. Ačkoliv se to z prohlášení starostky nemusí zdát, stát Bílinské radnici pomáhá. „Od roku 2017 jsou uzavírány například s Městskými technickými službami Bílina smlouvy o organizování veřejné služby. Bílina je jedním z měst, které využívají tento institut ve velké míře a dovede s těmito lidmi dobře pracovat. Intenzivně spolupracujeme se sociálními pracovníky města,“ dodává Augusta a připomíná programy zaměřené na finanční gramotnost. „Chybí zde poskytovatel terénních sociálních služeb, který by měl dostatečný počet odborných sociálních pracovníků, včetně odborníků na toxikomanii,“ podotýká taktně Augusta s tím, že Člověk v tísni má v tomto směru omezenou kapacitu.

Místo vylepšení sociálních služeb, což je nepochybně v kompetenci radnice, posílá starostka dopisy vládě. „Město Bílina oslovilo oficiální cestou formou dopisu zaslaného do datové schránky Vládu České republiky dvakrát,“ upřesnila Bařtipánová.

Nečinnost radnice Bíliny při řešení problémů s nepřizpůsobivými občany, má už lidem vadit. Petici za odvolání vedení radnice podepsalo na 600 občanů. „My jako vedení města odmítáme nést výhradní odpovědnost za něco, co zákonnými nástroji nemůžeme ovlivnit,” brání se starostka Bařtipánová. Nespokojenost lidí jen několik měsíců před komunálními volbami je pro současnou radnici problém. A tak se Bílina obrátila dopisem na vládu po třetí.Nepřehlédněte