Babišem slibované stadiony zůstanou zřejmě jen na papíře Národního investičního plánu

14.9.2021
Jan Štoll

Pro slib nejde premiér Babiš nikdy daleko. Píše se 22. duben 2018. Brňané slaví úspěch svých hokejistů, kterým se podařilo vybojovat rekordní 13. extraligový titul. A Andrej Babiš slibuje Kometě stadion. „Moc gratuluju HC Kometa Brno! A na sliby nezapomínám. 2. a 3. května bude vláda v Brně a půjde se podívat, kde by měla stát nová hala. Stavba by mohla začít 2020 a skončit 2022,“ napsal tehdy Babiš na sociálních sítích.

O rok později, 20. březen, zlatá česká rychlobruslařka Martina Sáblíková i její trenér Petr Novák se setkávají s premiérem Babišem ohledně stadionu. „Pan Novák vytipoval novou lokalitu, která je prý ve všech směrech vyhovující. Hned, jak bude známá dohoda investorů, začneme jednat,“ prohlásil tehdy premiér Babiš s tím, že výstavba rychlobruslařské haly je jednou z priorit jeho vlády.

Babišova vláda představuje investiční plán v roce 2019, byla z toho velká sláva, padají silná prohlášení. „Národní investiční plán na příštích 30 let je součástí naší strategie Česká republika – země pro budoucnost,“ řekl premiér. Smyslem je shromáždění veškerého investičního potenciálu země na jednom místě, vytvoření zásobníku projektů, odkud by si měli jednotlivé projekty ministři, hejtmani, primátoři, starostové vybírat. Národní investiční plán neřeší zajištění financí, je to databáze investic, podotkl už tehdy premiér. „Stěžejní je to, aby se projekty připravovaly. Ne že se bude čekat, až bude vyřešené celé financování,“ uvedl Babiš.

Teď se ale naplno ukazuje, že se jednalo spíše o marketingovou brožůrku, než o realistický vládní plán skutečného rozvoje Česka. Když má dojít na ono financování připravených projektů, peníze na ně nejsou. „Národní investiční plán nedává, ani v minulosti ani nedával, garanci poskytnutí finančních prostředků pro projekty, ale je v pořádku, že se o významných strategických investicích vede veřejná debata,“ konstatoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vedeného Klárou Dostálovou /ANO/.

Brno totiž žádá o podporu 600 milionů na dva ze tří projektů zanesené v Národním investičním plánu, a spoléhá na to, co stát slíbil. „Podstatné je, že obě haly jsou zařazeny ve vládou schváleném Národním investičním plánu na roky 2020–2050. To považujeme za závazek ze strany státu: my máme za úkol stavby připravit a očekáváme jeho adekvátní podíl na těchto investicích, zvláště když jde o výrazně nadregionální projekty,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jenže ministerstvo na to nemá peníze. „MMR samo podobné projekty podporovat nemůže. Hlavním partnerem k debatě o výstavbě finančně náročné sportovní infrastruktury je Národní sportovní agentura,“ dodává ministerský mluvčí Vilém Frček.

A agentura už dala jasně najevo, že nemá dostatek peněz na projekty, které podle vládního plánu měly začít letos a příští rok. „Není jakkoli pravděpodobné, že by z 900 milionů v dotačním programu, které jsou určeny pro celou Českou republiku, šlo 600 milionů do Brna. To by znamenalo, že pro dalších třináct regionů by zbývalo 300 milionů,“ prohlásil mluvčí NSA Jakub Večerka.

Ale třeba to ještě před volbami premiér Babiš dožene, a pod kobercem ministerstva financí zase najde nějaké volné miliardy.

Zdroj: čtk, vlastní zdrojNepřehlédněte