• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bagr narazil na rozbombardované sklepy zaniklé ústecké čtvrti

  4.4.2024
  Simona Knotková

  Bagr při rekonstrukci kruhového objezdu pod Větruší narazil na pozůstatky historických budov.

  Stavbaři povolali k jejich ohledání muzejníky. Pro ně nebyl nález překvapivý, protože v místě dřív stávala městská čtvrť Ostrov, vyhlášená rušným společenským životem. Muzejníci podotkli, že rekonstrukce kruhového objezdu připomněla devastační sílu válečného bombardování necelý měsíc před výročím spojeneckých náletů na Ústí nad Labem. Muzeum města Ústí nad Labem o tom informovalo na facebooku.

  „Šlo o dva sklepy, kde se jasně rýsovaly cihlové klenby a omítnuté stěny. Odkryté pozůstatky staveb jsme nafotili,“ popsala nález vedoucí archeologického oddělení ústeckého muzea Eliška Wiesnerová.

  Čtvrť vznikla už ve středověku a dostala jméno podle toho, že ji ze dvou stran od zbytku města vymezovaly řeky Labe a Bílina. Německy se jí říkalo fonetickou odvozeninou Ostr. Stávalo tam kino, střelecký dům s velkým sálem, hospody i průmyslové podniky. V prostoru dnešního kruhového objezdu se křížily ulice Ostrovní a Střelecká.

  Čtvrť přestala existovat 17. dubna 1945 nedlouho po poledni. Spojenecká letadla 8. letecké armády USA shodila ten den na Ústí přes 250 tun bomb. Velká část explodovala právě na Ostrově, který ležel přímo v křižovatce tří železničních tratí a koleje byly hlavním cílem náletu. O dva dny později dopadlo na město dalších 300 tun bomb a opět silně zasáhly čtvrť Ostrov.

  „Právě v podobných sklepích, jaké se teď ukázaly při výkopových pracích, našla smrt řada místních obyvatel. Skryli se tam do bezpečí, ale dostal-li dům přímý zásah, neměli šanci. Zasypané oběti bylo možné z totálně zdevastované čtvrti vyprostit až týdny po náletu, kdy se podařilo uvolnit ulice od trosek. A poslední těla se tu našla více než rok po bombardování,“ popsal dobovou situaci ve čtvrti Ostrov vedoucí historického oddělení Martin Krsek.

  Vedle vysoké pravděpodobnosti odhalení sklepení starých domů na staveništi pod Větruší nelze podle historiků vyloučit ani nález nevybuchlé munice. Podle dobových statistik až každá desátá puma nevybuchla. Proto před lety, když se kruhový objezd stavěl, místo prozkoumali pyrotechnici.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte