Bandité pro Baladu: Režisér Morávek v Brně uvedl svůj třetí film věnovaný Zakarpatské Ukrajině

28.11.2022
Doris Drienová

Režisér Vladimír Morávek věnoval svůj třetí hraný film Zakarpatské Ukrajině. Snímek nazvaný Bandité pro Baladu v pátek sledovalo zaplněné kino Scala v Brně, tedy ve městě, kde působí řada protagonistů filmu. Svérázná road movie vstoupí do kin v prosinci. Děj se točí kolem umělců, kteří jedou do Koločavy na Ukrajině s představením Balada pro banditu, jenže se pokazí prakticky všechno, co se pokazit může.

Film se natáčel od roku 2018. „A opravdu, i během natáčení se kazilo, co se kazit mohlo. A do toho samozřejmě covid, který nás hodně zastavil, a ve finále válka na Ukrajině,“ uvedl producent filmu Petr Minařík. Z jednotlivých obrazů skládá film lyrickou grotesku o jedné epochální cestě. Hlavním výrazovým nástrojem je podle filmařů střih, stavící vedle sebe i do kontrastu různé záběry, výpovědi i významy.

Ve filmu hrají současní i bývalí herci brněnského Divadla Husa na provázku včetně Boleslava Polívky nebo Miroslava Donutila, vedle nich se objevují Martin Huba či Pavla Tomicová. Zazní písně z Balady pro banditu v podání Jihočeské filharmonie. Část hudby nahrála slovenská kapela Zva 12-28 Band.

„Celá Jihočeská filharmonie se s námi vydala točit na Koločavu, byl to zážitek pro ně i pro nás, muži a ženy v oblecích s hudebními nástroji se brodili koryty řeky nebo se snažili překonat nekonečné kopce Zakarpatí,“ popsal Minařík.

Podle režiséra Morávka film vyjadřuje obdiv k Zakarpatské Ukrajině, kde ideje československé první republiky žily ještě dlouho poté, co někdejší nejvýchodnější část státu připadla Sovětskému svazu. „Obdiv k osudu zakarpatských Ukrajinců je hlavní motiv filmu. Velmi dojemně touží po čemsi, čeho se jim nedostává, a oni to nepřestávají milovat. To je posilou i pro naše životy: milovat i to, co ztrácíš,“ uvedl Morávek. Do natáčení zapojil i místní obyvatele bez herecké průpravy.

Koločavu v Česku proslavil příběh zbojníka Nikoly Šuhaje, literárně zpracovaný Ivanem Olbrachtem. Později inspiroval Uhdeho a Štědroně k divadelní hře Balada pro banditu, uváděné v 70. letech minulého století na Provázku a zachycené také ve filmu z roku 1978, kde hráli hlavní role Donutil a Iva Bittová. Morávek hru vrátil v roce 2005 na repertoár Husy na provázku ve vlastní režii a úpravě.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte