Básně ve skle vás čekají v jabloneckém krystalu

21.2.2022
Fefík

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo autorskou výstavu české sklářské výtvarnice Dany Zámečníkové, jejíž díla jsou zastoupena v předních světových veřejných i soukromých sbírkách. Pod názvem Země v oblacích se skrývá specifická instalace připravená na míru muzejnímu krystalu.

České sklářství přineslo ve druhé polovině 20. století řadu inspirativních podnětů. Tím přelomovým bylo využívání skla jako materiálu k vytváření unikátních uměleckých děl rovnocenných s díly sochařů a malířů. Na iniciační projekty Stanislava Libenského s Jaroslavou Brychtovou a René Roubíčka navázalo několik generací absolventů ateliéru skla pražské UMPRUM, kteří dokázali překvapovat svět výtvarného umění dosud nevídanými ambiciózními kreacemi. Vedle dominující sochařské skleněné tavené plastiky se někteří vydali i směrem k malířství a prostorovým kompozicím. K nejoriginálnějším z nich od počátků své umělecké dráhy patřila Dana Zámečníková.

Dana Zámečníková (*1945 v Praze) se v mezinárodním kontextu dokázala prosadit v osmdesátých letech 20. století. Vždy se jí dařilo svébytným způsobem překračovat hranice mezi užitným a volným umění, oprostit se od statického pojetí skleněného objektu. „Její práce se vyznačují výjimečným citem pro zachycení emocí a nálad okamžiků, až magickou přitažlivostí příběhů, které sdělují nikoliv doslovně, ale přesto srozumitelně, a výtvarnou suverenitou. Nevytváří „jen“ objekty, komponuje jedinečné básně ve skle, což ji odlišuje od všech ostatních“, uvedl kurátor výstavy Petr Nový.

Uhrančivou krásu Architektonů a strojů Jaroslava Róny naleznete v DOXu

 

Dana Zámečníková ze svého specifického umu nic neztratila ani v následujících desetiletích. Odvážila se však i do vod, kde by jiní možná utonuli. Neopustila jí touha objevovat, zkoušet nové postupy a technologie, přijímat výzvy. Přesto je vždy excelentní vypravěčkou, jež dokáže udržet zemi v oblacích, jinými slovy spojit racionálně vystavěný příběh s výtvarným podáním, které bere dech. Zůstala výjimečnou a osobitou výtvarnicí v českém, ale i mezinárodním kontextu.

Dana Zámečníková absolvovala fakultu architektury ČVUT a ateliér scénografie prof. Josefa Svobody na VŠUP v Praze, mezi lety 1969–1971 působila v libereckém architektonickém studiu SIAL a od roku 1972 je ve svobodném povolání.

Jablonecká výstava představuje výběr z jejích prostorových kompozic upravených přímo pro jedinečné prosklené prostory muzejní přístavby. Vznikla tak neopakovatelná instalace, která láká k poznání barvitého světa autorčiny představivosti. „Krystal je ideálním výstavním místem pro speciální projekty jako je tento,“ uvedla ředitelka Milada Valečková.

Zdroj: MSB Jablonec n/NNepřehlédněte