• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Baťův region provede po významných baťovských místech

  3.4.2024
  Simona Knotková

  Destinační společnost Zlínsko a Luhačovicko připravila projekt na podporu turismu nazvaný Baťův region.

  Online rozcestník provede zájemce významnými baťovskými místy od Baťova mrakodrapu po Baťův kanál, se sociálními sítěmi bude nabízet tipy na výlety, tematické poznávací okruhy i sezonní novinky. Web www.batuvregion.cz byl spuštěn ve středu, symbolicky v den narození zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati (1876 až 1932). Informovala o tom manažerka projektu Žaneta Kögler.

  „Zlín díky odkazu Tomáše Bati vždy ztělesňoval českou variantu amerického snu o úspěchu. Moderní podoba města vznikla díky Baťovi na rýsovacích prknech nejlepších architektů a urbanistů své doby,“ uvedl zlínský primátor Jiří Korec (ANO). „Zlín je město postavené na zdánlivě utopistické myšlence, že může existovat místo, kde jsou práce a život v souladu. Jak se to povedlo realizovat, můžete posoudit na vlastní oči z vyhlídky 21. budovy, takzvaného Baťova mrakodrapu. Z terasy nakouknete nejen do celého továrního areálu a centra města, ale jistě vás zaujme i pohled na typické cihlové baťovské domky rozeseté v zeleni po stráních,“ uvedl primátor. Mezi dominanty Zlína patří také obnovený Památník Tomáše Bati či Vila Tomáše Bati.

  Nový projekt propojil místa s baťovskou tematikou. „Nejdůležitějším přínosem projektu je skutečnost, že se vůbec poprvé potkali zástupci všech organizací, které se baťovskému tématu věnují,“ uvedla manažerka destinace Zlínsko a Luhačovicko Jana Tkadlecová. Turisté a zájemci o baťovskou tematiku budou mít informace na jednom místě.

  Do projektu se zapojily město Zlín, Zlínský kraj a Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Spolupracuje Nadace Tomáše Bati, Památník Tomáše Bati, 14|15 Baťův institut, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně či Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Partnery projektu jsou provozovatelé turistických cílů i zlínská Univerzita Tomáše Bati s Informačním centrem Baťa či Zlínský architektonický manuál, který mapuje architektonické a umělecké objekty, soubory staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894 až 2018 na Zlínsku. Jde také o firmy, které inspiroval baťovský odkaz, či provozovatele kaváren, bister a výrobních podniků sídlících v baťovských budovách.

  Projekt po novém webu představí také papírového průvodce po baťovských místech. Brožura bude k dispozici v informačních centrech i na recepcích hotelů. Zaměřená bude nejen na Zlín, ale i Baťův kanál a města Otrokovice, Napajedla a Luhačovice.

  „V první fázi jsme napřeli síly k mapování našich lokálních cílů a atraktivit, které může turista obsáhnout při návštěvě Zlínského kraje. Protože dobře víme, že Baťův region nemá hranic, v dalších krocích chceme doporučit výletníkům návštěvu také takzvaných malých Zlínů, baťovských enkláv, které vznikaly po celém světě po zlínském vzoru,“ uvedla Kögler.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte