Běh připomene deportaci židovských obyvatel

21.11.2022
Simona Knotková

Prosincová sportovní akce připomene deportace židovských obyvatel Luže na Chrudimsku i dalších Židů v regionu. Spolek Rozběháme Luži pořádá v neděli 4. prosince Běh naděje, který odstartuje v Pardubicích, kde bylo v roce 1942 seřadiště deportací.

Židé z Luže byli povolaní k deportaci v prosinci 1942. Odcházeli z města s malým zavazadlem do Pardubic na vlakové nádraží, odkud jezdily transporty do koncentrančních táborů.

Běh naděje odstartuje na pardubickém vlakovém nádraží 4. prosince v 10:00. Startu bude v 9:30 předcházet zahájení za účasti zástupců organizace Paměť národa. Cíl mají běžci v Luži u synagogy. Trasa je dlouhá 30 kilometrů. Lidé mohou běžet jen část cesty.

„Běžíme z Pardubic do Luže, opačným směrem, než tehdy putovali Židé. Je to vyjádření přání a naděje, aby všechny cesty končily doma a už nikdy k podobným zrůdnostem nedocházelo. Trasa má svůj pevný časový harmonogram, který by měl umožnit zapojení široké veřejnosti, a to kdekoli na trase,“ řekl pořadatel Pavel Karal ze spolku.

Spolek Rozběháme Luži se zabývá propagací sportu a pohybu, organizuje sportovní a kulturně-společenské akce, které mají často charitativní účel. Během tří let vybral přes milion korun na podporu potřebných. Věnuje se také připomínání historických událostí, řekl Karal.

Podle publikace Stopy Židů v Pardubickém kraji, kterou vydalo hejtmanství, nacistické perzekuce postihly 40 lidí z Luže, 36 z nich nacisté v koncentračních táborech zavraždili, válku přežily a do Luže se vrátily čtyři ženy.

V polovině 19. století se Luže na čas stala sídlem krajského rabína. Židovská náboženská obec existovala v Luži až do roku 1940, kdy zanikla a po válce obnovená nebyla.

Pod její správu spadali Židé z okolních obcí, například z Krouny, Proseče, Skutče, Nových Hradů, Záboří, Vysokého Mýta a Zámrsku. V druhé polovině 19. století počet Židů v Luži postupně klesal, odcházeli do větších center kraje. V roce 1880 žilo v Luži 142 Židů, v roce 1900 jich bylo 85. V posledním předválečném sčítání v roce 1930 bylo v Luži 32 lidí židovské víry.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte