Benešovské nemocnici chybí po Vánocích krev

2.1.2023
Simona Knotková

Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově se potýká s velkým nedostatkem krve, chybí jí všechny skupiny. Dárci mohou přijít i bez objednání, řekla v pondělí Markéta Zikmundová z nemocnice. Nepříznivá situace nastala po vánočních svátcích, podle hejtmančina náměstka pro zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) však péče v nemocnici není ohrožena.

„Máme kritický nedostatek krve. Prosíme dárce, naše zásoby krve jsou na nule, přijďte darovat i bez objednání,“ napsala nemocnice na facebooku.

Podle Pavlíka ale provoz nemocnice není narušen. „Máme nastaveny mechanismy, aby nebyla ohrožena péče. I v rámci krajských nemocnic jsme si si schopni vypomoci. Je to apel na dárce, aby se zapojili,“ řekl Pavlík. Odběry jsou vždy v úterý a ve středu od 6:00 do 8:30.

Příbramská nemocnice na podzim spustila kampaň k dárcovství krve Hrdina je v každém z nás. K projektu, jehož tváří je fotbalista Jan Koller, se připojily i ostatní krajské nemocnice. Cílem je projevit uznání všem dosavadním dárcům krve a zároveň k dárcovství přimět další zájemce včetně mladých lidí. Podle Pavlíka kampaň měla výsledky, kraj je bude teprve vyhodnocovat. „Prvodárců se podařilo nabrat poměrně dost,“ uvedl náměstek.

V celém Česku je zhruba čtvrt milionu registrovaných dárců. Podle odborníků by bylo třeba mít celkem alespoň 300 000 dárců a ročně 35 000 prvodárců, aby se pokryl přirozený úbytek a posílil celkový počet dárců. Středočeský kraj se podle Pavlíka nevymyká celostátnímu průměru.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte