Pešíkův pochod startoval z Komárova

V pondělí 28. září 2020 uspořádal turistický oddíl T.J. SOKOL Komárov již 46. ročník „Pešíkova pochodu“. Účastníci tohoto pochodu“ vyráželi do mlhavé podzimní přírody!

Předchozích 45 ročníků se uskutečnilo vždy v květnu v „Den vítězství“! Letošní květnový termín překazil COVID-19! Náhradní termín byl pořadateli stanoven na 28. září – „Den české státnosti“. S novou vlnou nárůstu nemoci v průběhu měsíce září začaly být pochybnosti, zda se akce bude moci uskutečnit!

Vzhledem k šíření nemoci COVID-19 a rovněž k nepříznivé předpovědi počasí, bylo předem jasné, že účast bude mnohem menší, než v předchozích letech. A protože jde o turistiku, příp. cykloturistiku, kdy se na trasu vydávají menší skupinky, akce zrušena nebyla. Průběh jejího zajištění však probíhal za pozměněných a přísnějších podmínek. Přestože start probíhal ve venkovním prostoru T.J. Sokol Komárov, byli účastníci před vstupem do areálu vyzváni, aby i zde měli zakrytá ústa a nos, netvořili hloučky a dbali na rozestupy. Při registraci obdrželi mapku a zároveň i „cílové“ věci – pamětní list, sušenku a věcné ceny z akce „Sokol spolu v pohybu“, který probíhá ve dnech 23. – 30. září.

A počasí, jak se dalo čekat, opravdu ideální nebylo. Mlhavé ráno bylo vystřídáno mrholením, odpoledne déšť, teploty dosáhly max. na 8 °C!

Městské slavnosti ve Zdicích

Celkem se na start dostavilo 125 účastníků. Na pěší trasy 13, 18, 24, 28 km vyrazilo 110 pochodníků a s některými z nich ještě 9 pejsků. Cyklistů, pro které bylo připraveno pět tras, bylo tentokrát jen 15. O zdárné zajištění akce se staralo 16 pořadatelů.

Při vstupu do areálu byly vyvěšeny mapky s barevně vyznačenými jednotlivými trasami a popisy (pěší i cyklo).

Všechny čtyři pěší trasy směrovaly přes Chlum na K1 „Čihadla“ u Hvozdec, kde došlo k rozdělení směrů – nejkratší trasa, kterou šlo 76 účastníků, směrovala do Mrtníka, ostatní tři na následující kontrolu K2 na Jedové hoře. Další kontrola byla v Zaječově – Svaté Dobrotivé, kterou prošlo patnáct účastníků dvou nejdelších tras, které vedly přes Hrachoviště, kolem zříceniny hradu Valdek, přes Jindřichovu skálu, Malou Vísku a Kvaň. Všechny trasy se opět sešly u mlýna „U Hudečků“, kam pěšáci kratších tras přišli přes Ptákov a Kleštěnici, a všichni pokračovali na poslední kontrolu K4, která byla tradičně na vrcholu hory „Jivina“ (613 m), kde byl kvíz „Doplň chybějící zvířátko ve rčení“. Někteří z pochodníků si na vrcholu hory opekli nějakou tu uzeninu!

Kratší cyklotrasy (32, 47 a 60 km) zavedly 14 účastníků tentokráte jihozápadně od Komárova. Na nejdelší sto kilometrovou trasu se vydal jeden jezdec! Na osmdesátikilometrovou trasu se nevydal nikdo.

Příslušníci PTP se setkali v Zaječově

Pešíkův pochod není pro pořadatele jen „samotný“ pochod, ale předchází mu pečlivá příprava v podobě desítek hodin. Na pěších trasách je místy vlastní značení, které překontroloval a případně opravil Honza Jelen. Cyklotrasy se mění každoročně – „nasměrování“, ale i průjezdná místa. Pro účastníky musí být připraveny pamětní listy a mapky včetně popisů tras. Samostatnou přípravu potřebuje vždy K4 na Jivině, kde na pochodníky čeká překvapení – soutěž, kterou tentokrát připravila Eva Veigendová.

I když letošní účast byla za sledované období „propadáková“, přesto byli pořadatelé rádi, že i v této nejisté době a za nepříznivého, chladného počasí, si šlo do přírody vyšlápnout nebo projet přes sto nadšenců! Na startu mnozí z nich říkali, že jsou rádi, že se akce koná! A to je výzva pro pořádání 47. ročníku v roce 2021!

Věřme, že na otázku: „Co budu dělat 8. května v roce 2021?“ – může znít odpověď: Zúčastním se 47. ročníku „Pešíkova pochodu“!

S pozdravem „Zdrávi došli a dojeli!“

za Odbor turistiky – T.J. SOKOL Komárov Olga Kleknerová

FOTO: Pešíkův pochod startoval z Komárova

Pešíkův pochod startoval z Komárova - Pešíkův pochodPešíkův pochod startoval z Komárova - Pešíkův pochodPešíkův pochod startoval z Komárova - pesikPešíkův pochod
22.10.2020
Vážení obyvatelé Hořovic, vážení zákazníci, v uplynulých letech jste čas od času mohli zaslechnout nebo...
22.10.2020
Ve středu 21. října vyhlásila vláda další omezení v souvislosti s koronavirem. K již existujícím...
21.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
21.10.2020
Vzhledem k zhoršující se hygienicko-epidemiologické situaci související s šířením COVID-19 NH a v souladu s...
20.10.2020
V Hořovicích se připravuje hudební multižánrový festival do Klubu Labe na březen příštího roku. Je...
20.10.2020
V pondělí 12. října uplynulo právě dvacet let od otevření medvědária v Berouně, kde jsou...
15.10.2020
V sobotu 19. září se uskutečnilo v obřadní síni MěÚ Zbiroh slavnostní vítání nových občánků...
14.10.2020
Pečující na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku mohou zdarma využít zajímavé nabídky. Uvádíme ty, které jsou...
14.10.2020
Na začátku roku měla skupina 18 oddílů a 348 registrovaných členů. Na jaře se rozběhla...
14.10.2020
Celý víkend od 18. do 20. září se ještě mohly, sice s malým omezením, konat...
14.10.2020
Z důvodu nevyhovujícího stavu protihlukové stěny na dálnici D5 mezi kilometry 9,23-10,5 v pravé krajnici...
Reklama