mapa regionů
zavřít mapu

Není to tak dlouho, kdy byl revitalizován rybník v Lesoparku Dražovka v Hořovicích. Kolem něj pěkně upravené okolí s lavičkami láká zejména v létě k odpočinku i k pozorování vodní hladiny. V zimě ovšem někoho láká házení kamenů sebraných z hráze na zamrzlou vodní hladinu.
„Rybník je v majetku MO Hořovice, a protože je součástí Lesoparku Dražovka, je přístupný veřejnosti. Zkuste někomu házet kamení do bazénu na zahradě, co by tomu řekl. Jsou lidé, kteří si neváží práce druhých. Po roce od napuštění rybníka jsme museli opravovat hráz nově dovezeným kamenivem. Nejde jen o rozebírání břehů, ale jsou tací, kteří koupí před Vánocemi kapra a pak ho jde celá rodina slavnostně pustit. Jdou ho vlastně zabít, protože kapr byl od října v sádkách bez potravy, aby se vyčistil. Vypuštění do rybníka nepřežije. Na jaře nám lidé volají, že máme v rybníku mrtvé ryby. Máme i anonymní telefonáty, že se o rybník nestaráme, dokonce nám vyhrožují trestním oznámením. Zabránit poškozování hráze je složité, zvažovali jsme i pořízení kamer. Uvidíme.“
„Na podzim 2014 začal výlov. Na jaře 2015 se začalo s pracemi. Celková oprava včetně terénních úprav, obnovy původních zátok, výsadby vodních rostlin v hodnotě 60 000 Kč a napuštění rybníka skončila na podzim 2016.“
Hořovičtí rybáři museli na strom připevnit upozornění, aby lidé neházeli kameny z hráze do rybníka. Zdroj: Naďa Kolenská, Náš REGION
„Vytěženo bylo celkem 25 000 mᶾ sedimentu, to je 4 200 plných Tater. Břehy byly zpevněny tunami kameniva.“
„Celá akce stála 6 100 000 Kč.“
„Ano, dostali. Dotace: St. Fond ŽP 2 200 000 Kč, Stř. kraj 2 500 000 Kč, Město Hořovice 50 000 Kč, MO ČRS Hořovice uhradila 1 350 000 Kč. Díky našim aktivním členům v čele s hospodářem Ing. Davidem Gruntem ušetřila organizace nemalé peníze, ten například zajistil všechnu dokumentaci včetně projektu bez nároku na odměnu.“
„Údržba musí probíhat stále, v době vegetace je to sekání porostů, náletů, k tomu jsou určeny naše brigády. Práce je dost, ale lidí, kteří pomáhají, málo. Záleží na lidech a přírodě, stačí jedna velká povodeň a starosti jsou hned.“
Za rozhovor děkuje Naďa Kolenská