Ve středních Čechách skončily některé služby pro drogově závislé

Ve středních Čechách skončily kvůli nedostatku peněz některé služby pro drogově závislé. Uzavřely se ambulance provozované obecně prospěšnou společností Magdalena v Berouně a Vlašimi.

Podle odborníků se situace může ještě zhoršovat, uvedli na tiskové konferenci zástupci neziskových organizací. Hejtmanství tvrdí, že výdaje na protidrogovou politiku naopak rostou.

Péče o závislé a protidrogová prevence se financuje z více zdrojů, dotace rozděluje úřad vlády, ministerstva práce, školství či zdravotnictví a podílejí se i kraje a města.

Ve středočeském kraji se prevenci a léčbě závislých podle Jiřího Zatřepálka z o.p.s. Magdalena věnují čtyři poskytovatelé služeb. „Dotace Středočeského kraje byla letos snížena všem čtyřem poskytovatelům o celkem sedm milionů korun,“ uvedl. V polovině roku podle něj skončila organizace, která se věnovala protidrogové prevenci na základních a středních školách.

Asi tři miliony korun podle něj chybí na ambulantní léčbu a takzvanou substituci, tedy podávání například metadonu lidem závislým na heroinu. Ke konči října skončila poradna pro závislé v Berouně, ke konci roku skoční ve Vlašimi. „Likvidace jedné použité stříkačky stojí deset korun. Léčba člověka se žloutenkou až 500.000 korun za rok,“ poukázal Zatřepálek na možná rizika šíření infekčních nemocí.

Nedostupnost služeb má podle odborníků dopady také na to, jestli se je závislí nakonec rozhodnou využívat. „Dostupnost péče je naprosto limitující pro to, jak bude účinná,“ řekl Petr Nevšímal z Adiktologického centra Mělník. Pokud musí na přijetí do léčebny či ambulantní péče klient čekat měsíce, často o své odhodlání přijde. Dostupnost ambulantní péče je navíc podle něj zásadní pro úspěšné pokračování abstinence po propuštění z ústavní léčby.

Podle dřívějšího vyjádření krajského radního pro bezpečnost a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) bylo v roce 2017 ve středních Čechách poskytnuto na protidrogovou politiku z krajských peněz 17,9 milionu korun a od jednotlivých obcí dalších 4,5 milionu, tedy celkem 22,4 milionu Kč. Loni to bylo 20,5, respektive 5,5 milionu korun, tedy dohromady 26 milionů Kč. Podle Bezděka tento trend pokračuje i letos, kompletní údaje by měly být k dispozici v polovině příštího roku. „Chceme zvýšit transparentnost poskytování finančních prostředků v oblasti protidrogové prevence a kriminality, a proto počínaje rokem 2020 bude část prostředků poskytována prostřednictvím nově zřizovaného Fondu prevence Středočeského kraje,“ dodal radní.

Ve středních Čechách působí sedm adiktologických ambulancí, pečují asi o 1500 závislých. Centra pro substituční léčbu jsou v Kolíně a Mělníku, využívá je asi 120 lidí. O dofinancování služeb prevence a léčby závislých bude podle odborníků jednat v listopadu krajské zastupitelstvo. Řešit bude také dotace na příští rok.

Méně peněz plánuje dát na protidrogovou prevenci v příštím roce také stát. Podle dřívějšího vyjádření národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové by se více měly zapojit jak zdravotní pojišťovny, tak kraje a obce.

OMH, ČTK

24.1.2020
Krajští kriminalisté zadrželi na třech místech v republice – ve Středočeském, Ústeckém kraji a v...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
23.1.2020
Byla spuštěna první etapa integrace oblasti Rakovnicka, která zahrnuje autobusové linky na trase Praha –...
22.1.2020
Hrad Karlštejn na Berounsku loni navštívilo 215.000 lidí, meziročně o deset procent méně. Pokles mohl...
22.1.2020
Dvě fotografické výstavy přibližují jeskyňářské výpravy do podzemí a přírodu starých důlních děl.
20.1.2020
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
20.1.2020
Červeně značená turistická stezka dlouhá asi dvacet kilomterů, která začíná na náměstí v Berouně, vede...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
16.1.2020
Muzeum Českého krasu v Berouně loni navštívilo téměř 47.000 lidí. Proti předminulému roku jde o...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
Reklama