• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bez elektřiny je více než 14.000 domácností na východě Čech, může za to silný vítr a sněžení

  4.2.2023
  Doris Drienová

  Kvůli silnému větru a sněžení je v sobotu ráno v Královéhradeckém kraji bez elektrické energie 12.000 domácností, v Pardubickém kraji pak 2500 domácností, informovala mluvčí ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková.

  „Vzhledem k velmi silnému větru, který foukal i v noci, a kvůli sněžení evidujeme k 08:00 ráno v Královéhradeckém kraji 26 poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Rychnovsko, Náchodsko, Trutnovsko, Jičínsko. V Pardubickém kraji evidujeme devět poruch na vedení vysokého napětí, k nejpostiženějším oblastem patří Svitavy, Pardubicko, Ústí nad Orlicí, Chrudimsko,“ uvedla mluvčí.

  Počasí způsobilo problémy také v pátek, kdy bylo bez elektřiny asi 550 domácností na východě Čech. „Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i dnes, pokud počasí terén a bezpečnost dovolí. Poruchy jsou způsobeny velmi silným větrem, mokrým těžkým sněhem, stromy a větve padají do vedení,“ uvedla mluvčí.

  Desítky výjezdů mají kvůli popadaným stromům hasiči. V hradeckém kraji od pátečního poledne do sobotního rána vyjížděli zhruba ke 150 událostem. Téměř polovina popadaných stromů a větví byla na Trutnovsku, nejméně závažná situace byla na Hradecku. Podobná situace je v Pardubickém kraji, hlavně od středních poloh, vyplývá z informačního webu hasičů.

  „Zřejmě nejhorší byla událost na Suchém vrchu, která se stala časně ráno na silnici I/11 z Jablonného směrem na Červenou Vodu, kde spadl strom na projíždějící auto. Jednotky ihned po příjezdu dvě osoby z vozu vyprostily a předaly do péče zdravotníkům. Následně byly kmeny odstraněny,“ uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

  Řeka Cidlina na Jičínsku dosáhla ráno krátce prvního povodňového stupně, voda ale začala klesat, vyplývá z informací na webu vodohospodářů.

  Časně ráno popadané stromy komplikovaly dopravu na třech regionálních tratích v hradeckém a částečně Pardubickém kraji. Vlaková doprava byla omezená mezi úseky Teplice nad Metují až Hronov na Náchodsku, mezi Náchodem a Chocní na Orlickoústecku a Jičínem a obcí Butoves na Jičínsku. Vyplývá to z webu o dopravních mimořádnostech Českých drah.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte