• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Bez elektřiny zůstávají po noční bouřce stovky domácností

  11.7.2024
  Simona Knotková

  Kvůli bouři v noci na čtvrtek zůstávalo ke 13:00 v Královéhradeckém kraji bez dodávek elektřiny asi 340 domácností. Ráno bylo bez elektřiny kolem 1100 domácností. Plné obnovení dodávek energetici předpokládají odpoledne, řekla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková. Hasiči od středečního odpoledne do čtvrtečního rána zasahovali kvůli bouřkám u 110 událostí.

  Bez elektřiny po poledni zůstávali kvůli třem poruchám na vedení vysokého napětí lidé v obcích Všestary a Chlum na Hradecku, v Lázních Bělohrad na Jičínsku a v Nové Městě nad Metují – Krčíně na Náchodsku.

  Bouřky doprovázené silným větrem a přívalovým deštěm v kraji lámaly stromy a větve, někde zatopily sklepy a silnice. Kvůli bouři hasiči ve středu po 20:00 ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku evakuovali dětský tábor. „Táborníci měli už zabezpečené náhradní ubytování v Trutnově. Evakuováno bylo 49 lidí, z toho 38 dětí. Všichni byli v pořádku, bez zranění,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová.

  Voda také zaplavila spodní část silničního kruhového objezdu u Hradce Králové, kde se setkává dálnice D11 se silnicí I/35. Voda na objezdu zatopila několik aut.

  Nejvíce práce měli hasiči v okrese Hradec Králové, kde zasahovali u 57 událostí. „Dále evidujeme 20 technických zásahů v okrese Trutnov, 15 v okrese Jičín, 11 v okrese Rychnov nad Kněžnou a sedm v okrese Náchod,“ uvedla mluvčí hasičů.

  Nejvíc za uplynulých 24 hodin v celém Česku napršelo v Hradci Králové na stanici Svobodné Dvory, kde meteorologové naměřili 73 litrů vody na metr čtvereční. V nedalekých Plotištích přívalové deště a rozvodněný potok Melouka zatopily obytné nebo technické části osmi domů. Hasiči z nich čerpali vodu. Nejvíce postižené bylo okolí ulice U Dřevony. „Na ohrožená místa jsme rozváželi pytle s pískem, které připravovali dobrovolní hasiči v Plačicích v areálu správy a údržby silnic. Ve Svobodných Dvorech hasiči zlikvidovali zlomený strom, jehož část padla na střechu domu,“ uvedla Götzová.

  Ve čtvrtek by mělo být v Královéhradeckém kraji oblačno až polojasno. Ojediněle se místy čekají přeháňky nebo i bouřky, uvedli meteorologové, Teploty by se měly pohybovat od 27 do 30 stupňů Celsia.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte