Bezdomovců jsou stovky. Bez pomoci hrozí až pětině umrznutí

14.10.2021
Jan Štoll

Po moravské metropoli se pohybují stovky lidí bez domova. Blížící se zima je pro ně nejnebezpečnějším obdobím. Neziskové organizace i magistrát se už na ni připravují.

„Když zůstanou venku na mraze, mohou z deseti lidí dva opravdu umřít,“ říká národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan Krupa. Ta poskytuje pomoc lidem bez domova po celém Česku. Pobočky mají i v Brně, organizují i projekt nocleženka. Což je poukaz v ceně 100 korun, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple. „Nocleženka bude fungovat i v letošní zimě 2021/2022. Její spuštění opět plánujeme na začátek listopadu,“ potvrdila Lenka Kořínková. Věří, že dary i tentokrát pokryjí potřeby letošní zimy.

Krom chráněného místa potřebují lidé bez domova i zdravotní péči. V brněnské ošetřovně se organizace postarala o pana Davida, bývalého lakýrníka. „V důsledku konzumace alkoholu přišel o práci, ztratil bydlení a kontakt s rodinou. Dříve bydlel na squatu v nevyhovujících sociálních a hygienických podmínkách. Následkem špatné osobní hygieny se začal potýkat s kožní chorobou, kterou neléčil. Pan David se v současné době cítí dobře a pravidelně využívá služeb noclehárny,“ popisuje Armáda spásy příběh muže na prahu jeho životního restartu s šancí na šťastný konec.

Záchytnou sociální síť v Brně ale neorganizují organizace jako Armáda spásy. Sociální kurátoři magistrátu poskytují lidem bez domova oblečení. Před zimou hlásí jeho nedostatek. Doplnit je třeba hlavně pánské oděvy, jako jsou kalhoty, bundy, mikiny a trika. „Je potřeba mít na zřeteli, že je to oblečení pro lidi na ulici – vhodné jsou takové kousky, které byste si vzali třeba na procházku se psem v zimě a dešti. Pokud doma nic nemáte, ale rádi byste náš sociální šatník a lidi bez domova podpořili, prosíme, kupte třeba sadu ponožek nebo pánské spodní prádlo a doneste nám je,“ uvedli sociální kurátoři města s tím, že oblečení je možné odevzdat první středu v měsíci na Křenové 20.

„V centru Brna se pohybuje přibližně 500 osob bez domova. Ročně navštíví Oddělení sociální kurátoři na 2300 osob, které se dostaly do tíživé životní situace,“ uvedl za brněnský magistrát Roman Burián s tím, že lidé bez domova se obvykle pohybují v místech jako přestupní uzly MHD, nádraží nebo prostory před nákupními centry. „Co se týče zimních měsíců, ve městě je dostatek denních center, nocleháren, azylových domů a nočních krizových center, které mají volnou kapacitu,“ dodává Burián.

V lednu loňského roku magistrát nastartoval projekt zabydlování rodin a jednotlivců. „Ocitnout se na ulici nebo v azylovém domě téměř bez prostředků je pro běžné občany noční můrou, kterou si nedokážeme představit. Pro mnoho seniorů je to bohužel realita a nezáleží na tom, za jakých okolností k situaci došlo. Doposud jsme pomohli zabydlet 7 bytů seniory, kteří tak získali důstojný domov. V dalších bytech již bydlí například rodiny s dětmi nebo jednotlivci,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Pro projekt bylo vyčleněno 19 magistrátních bytů, další tři poskytly městské části Brno-sever a Brno-Vinohrady.

Město už čtvrtým rokem sází i na prevenci. „Aktivně pomáhá při hledání zaměstnání a zapojení se do volného pracovního trhu,“ popisuje Burián. Podle něj se ukazuje, že při správně nastaveném přístupu jsou schopni nalézt zaměstnání i těm, kteří byli na úřadu práce třeba i několik let.

Zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte