Bezdůvodné napadení nožem v České Lípě bude muset posoudit psycholog

4.7.2022
Jan Veselý

Otřesný útok málem nepřežil muž z České Lípy. Při odpolední procházce ho bez zjevné příčiny napadl útočník nožem, který se mu pokusil zarazit přímo do srdce. Bez okamžité reakce napadeného by hrozil i ten nejhorší scénář.

V neděli 26. června vyrušil při odpolední procházce přes stezku v Poříční, která se nachází v České Lípě šestatřicetiletého muže, který byl do té doby plně zabraný do textování se svou přítelkyní agresivní útočník. Ten se mu pokusil zarazit nůž, jenž svíral oběma rukama přímo do srdce. Nebýt instinktivního pohybu rukou napadeného, tak by mohla mít tato zpráva mnohem temnější vyznění, ovšem takto nůž sklouznul o nepatrný kus dál. Poraněný muž se okamžitě vydal na útěk, při čemž však silně krvácel. Když se zakrvácený ukázal u dveří svého domova, tak mu jeho vyděšená partnerka ihned zavolala sanitku. Ta ho k ošetření během několika chvil odvezla do českolipské nemocnice, kde se zdravotníkům povedlo mužův stav stabilizovat.

Útočník, který se tou dobou zbavoval zakrváceného nože na svobodě nezůstal po útoku příliš dlouho. Jeho řádění si totiž všimla skupina náctiletých chlapců, kteří ho telefonicky policistům do detailů popsali. Proto ani ne půl hodiny od činu ze stezky odjížděl v doprovodu strážníků a s pouty na rukou.  Při jeho identifikaci pak vyšlo najevo, že se jedná o sedmadvacetiletého majetkového recidivistu, který byl jen čtyři dny před činem propuštěn z místní věznice, kde strávil dva dlouhé roky. Po svém propuštění se pak potloukal na ulici, jelikož neměl žádné útočiště, kde by mohl složit hlavu. Policii však odmítá cokoliv sdělit, a tak je velmi těžké odhalit jeho motiv. S největší pravděpodobností však chtěl napadeného buď to okrást, nebo si na něm vybít frustraci ze svého vlastního neštěstí.

Vyšetřovatel pachatele ihned v pondělí 27. června obvinil ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu a nechal ho umístit do vazby. Důvodem byla především obava z pokračování či přímo eskalace agresorova nebezpečného chování. Jelikož je jeho počínání prozatím neobjasněné, tak pro další pokračování bude třeba vypracovat pachatelův psychologický a psychiatrický posudek. Dále bude nutné, aby podstoupil test na drogy, jelikož násilné chování mohla vyvolat i návyková látka. V případě, že se ukáže, že násilný čin vykonal při vší příčetnosti, bude mu hrozit až osmnáctiletý trest odnětí svobody.

zdroj: pčrNepřehlédněte