Důvodem je bezpečnost návštěvníků během nezbytných bouracích prací při rekonstrukci. Investice Prahy 2 umožní návštěvníkům využívat moderní toalety už během září tohoto roku. Termín uzavření byl vybrán s ohledem na Dny evropského dědictví (EHD) i na výstavní program v galerii Věže radnice. Ukázalo, že zavření věže je ale vzhledem k obtížné přístupnosti stavby opravdu nezbytné.
Dominanta Novoměstské radnice byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na ochoz vede 221 schodů. Od 15. století věž plnila funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. Věž doznala stavebních úprav v letech 1520 – 1526 a následně 1559 – 1561, ochoz a střecha byly opakovaně opravovány po zasažení bleskem (poslední úpravy pocházejí z roku 1876).
V prvním patře věže Novoměstské radnice se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala například klenba uprostřed zdobená freskou nebo vstupní profilovaný portál.
Věž je obvykle přístupná od úterý do neděle od 10 do 18 hodin.
Zdroje: web Prahy 2, Novoměstská radnice



















