Bezpečnost v plzeňských ulicích budou hlídat speciální detektory zvuků

26.11.2022
Simona Knotková

Bezpečnost v plzeňských ulicích mají pomoci hlídat další speciální detektory zvuků. Dokážou i v městském provozu a ruchu rozeznat zvuky střelby, panických výkřiků a tříštění skla. Město získalo na pořízení tak zvaných SED (Sound Event Detector) detektorů dotaci 550 000 korun, pořídí za ně 25 detektorů. Informoval o tom radní odpovědný za bezpečnost Jiří Winkelhöfer (Pro Plzeň). Ve městě už funguje 20 detektorů.

Město loni prostřednictvím své organizace Správa informačních technologií města Plzně testovalo v pilotním projektu nasazení detektorů. „Senzory jsme již otestovali na Americké ulici a v reálném provozu jsme se přesvědčili o tom, že skutečně fungují. V současné době jsou s velmi vysokou mírou spolehlivosti schopné zaznamenat výstřel, panický výkřik a tříštění skla – například při rozbití výlohy vandaly či zloději,“ řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

Nové senzory nasadí město v lokacích, které navrhla analýza městské a státní policie a krizového řízení města. Tyto senzory budou začleněny do městského bezpečnostního dispečinku a vznikne pracovní postup tak, aby byl strážník na operačním oddělení městské policie v reálném čase upozorněn na zaznamenaný incident, mohl ho ověřit a případně k události přijmout okamžitě potřebná opatření, popsal Winkelhöfer.

Množství senzorů vytvoří prostředí, které dokáže eliminovat falešná hlášení a naopak lépe potvrdit skutečné události. Senzory nechá navíc město instalovat tak, aby šlo zaznamenanou zvukovou událost případně ověřit i ze sítě městského kamerového systému.

Začátkem roku 2022 vznikla studie zaměřená na detektory zvukových událostí s návrhem lokalit, kde je žádoucí tato zařízení použít. „Správa informačních technologií realizovala první etapu instalace 20 těchto detektorů, které však nepokryly všechna požadovaná místa. Nyní díky získání dotace je možné zahájit druhou etapu a pokrýt další vytipované lokality,“ dodal Winkelhöfer.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte