• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Biatlonovým fanouškům i prázdninovým hostům se nabízejí desítky zajímavých aktivit

  1.2.2024
  Redakce

  Desetitisíce lidí z celého světa přijedou fandit na Mistrovství světa v biatlonu konaném v novoměstské Vysočina Areně ve dnech 7. – 18. února, přičemž tentokrát se významný sportovní svátek uskuteční v souběhu s jarními prázdninami vysočinských a jihomoravských školáků. Od toho se odvíjí i široká nabídka aktivit, které mohou návštěvníci destinace využít.

  „Lidé se rozhodně nemusí obávat naplánovat si výlet do okolí Nového Města, protože závody se obvykle uskuteční až v odpoledních hodinách, takže v průběhu dopoledne nebo po obědě dopravní komplikace nehrozí,“ upozornil ředitel destinační společnosti Koruna Vysočiny David Štěpánek.

  S výběrem z četných možností trávení volného času a poznání toho nejzajímavějšího, co Koruna Vysočiny nabízí, návštěvníkům pomůže speciální materiál. „Připravili jsme letáček s průřezem toho nejzajímavějšího pro děti i dospělé, akcemi zaměřenými na kulturu, sport, gastronomii, památky, poznávání tradic a podobně. Je v češtině a angličtině a kromě některých ubytovatelů je k dispozici v turistických informačních centrech a ke stažení také na našem webu,“ upřesnil David Štěpánek s tím, že řada provozovatelů na očekávaný zvýšený počet únorových návštěvníků zareagovala rozšířením provozní doby.

  Například v sobotu 10. února bude od 10 do 16 hodin přístupná bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše v areálu žďárského zámku a ve stejnou dobu i od 12. do 16. února. V plánu jsou v ní i další akce. „Program Za poznáním klášterní kuchyně bude v bazilice minor v sobotu 10.2. a ve čtvrtek 15.2. v 10.30 a 13.30. Program je pro rodiny s dětmi, ale zváni jsou všichni, které tato tématika zajímá,“ připomněla průvodkyně a edukátorka Adéla Tlustošová. Návštěvníci mohou taktéž zavítat do poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO a díla věhlasného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla. Ten bude 10. a od 12. do 18. února k prohlídce vždy v 10, 12 a 14 hodin. V sobotu 10. února bude mít mezi 10. a 16. hodinou mimořádně otevřenou bránu i Santiniho Dolní hřbitov.

  Otevírací dobu rozšíří taktéž bystřické muzeum, které je běžně o víkendu mimo provoz. Tamní expozice včetně ojedinělých Živých ryb Vysočiny si návštěvníci budou moci prohlédnout od úterý do neděle, vždy od 8 do 11.30 a od 12.30 do 16 hodin. Pracovní dny k víkendovým naopak v provozní době přidají v Domě přírody Žďárských vrchů v Krátké u Sněžného. Interaktivní expozice o proměnách přírody a krajiny se otevře od pondělí do pátku a v neděli mezi 10. a 16. hodinou, v sobotu od 10 do 17 hodin. Zajímavý zážitek slibuje rovněž návštěva dalších muzeí – novoměstské Horácké muzeum nasadilo výstavu Pernštejnské ženy a Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou nabízí hravé Divy fyziky.

  Ochuzeni nebudou ani vyznavači sjezdového lyžování – s provozem počítají jak na novoměstském Harusově kopci, tak v areálech v Novém Jimramově a ve Svratce. V případě Harusova kopce, kolem něhož vede cesta k Vysočina Areně, které se dotkne dopravní omezení, bude příjezd k parkovišti pod sjezdovkou vedený od Jiříkovic.

  Nakouknout pod ruce šikovných sklářů či brusičů a navíc se ještě v sychravém dni ohřát u rozpálené sklářské pece bude možné ve Sklárně Svoboda v Karlově. Exkurze do výroby jsou v plánu od 12. do 16. února mezi 9.30 a 12.30 hodinou.

  Gastronomický zážitek připravuje na 10. února žďárská radnice, a to v podobě akce Zimní futrování. Oblíbený foodfestival nabízející desítky chutí z celého světa, tentokrát v zimním provedení, se odehraje mezi 10. a 15. hodinou na náměstí Republiky.

  Zdroj: Tisková zpráva Koruny Vysočiny


  Témata:

  Nepřehlédněte