Blíží se Dušičky, policisté zvýší dohled na hřbitovech a v jejich okolí

30.10.2021
Roman Kořinek

Památka zesnulých neboli Dušičky letos připadají na úterý 2. listopadu.  V tomto období navštěvuje hřbitovy několikanásobně více lidí, než v jiný čas během roku. Tento čas, kdy vzpomínáme na své blízké, si ale bohužel vybírá řada pachatelů k páchání majetkové trestné činnosti.

„Tito pachatelé nejenže mohou odcizit výzdobu hrobů, jako jsou například květiny, svíčky nebo jiné smuteční věci z pietního místa, ale při nepozornosti se nestydí odcizit také osobní věci návštěvníků, jako je odložená kabelka s cennostmi nebo mobilním telefonem. Chtěli bychom apelovat na návštěvníky hřbitovů, aby nedávali zlodějům šanci, byli obezřetní a dbali zvýšené opatrnosti,“ říká policejní mluvčí Kateřina Pešková.

Podle jejích dalších slov současné podzimní sychravé počasí ještě toto smutné období dokresluje. Začíná se brzy stmívat a stále častěji se setkáváme s mlhami či deštěm. I přesto však nesmíme zapomínat na svou bezpečnost, bezpečnost našich blízkých ani na své věci, které bychom měli mít neustále pod dohledem.

„Policisté v Karlovarském kraji se budou věnovat ve zvýšené míře nejen dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu, ale také veřejnému pořádku v okolí hřbitovů a bezpečnosti jejich návštěvníků,“ doplňuje policejní preventista Jan Bílek.

Ten dále upozorňuje, že ke krádežím zdaleka nedochází pouze na hřbitovech, ale také na přilehlých parkovištích. Proto by lidé neměli nenechávat ve svých vozidlech viditelně odložené cennosti, jako mobilní telefon, kabelku nebo peněženku. Pro zkušené pachatele jsou volně ležící cennosti lákadlem a stačí jim pár minut, na to, aby tyto věci z vozidla odcizili. Návštěva hřbitova pak může přijít pořádně draho.

„Pokud vyrážíte na návštěvu hřbitovů pěšky, dbejte i vy na svoji bezpečnost použitím reflexních doplňků, čímž zvýšíte svou viditelnost za zhoršených povětrnostních podmínek, které v podzimním období panují. V tomto období navíc vyjíždí se svými vozidly na silnice také řidiči staršího věku, kteří nejezdí každý den. Mnohdy vytahují své vozidla z garáží jen při různých svátečních příležitostech, jakými jsou například právě návštěvy hřbitovů. Sváteční řidiče může překvapit hustota provozu, agresivnější styl jízdy některých řidičů či špatné povětrnostní podmínky. V případě, že se s nimi v silničním provozu setkáte, buďte tolerantní a obezřetní,“ dodává Kateřina Pešková a tím, že pokud se i přes rady policistů stanete obětí trestného činu či účastníkem dopravní nehody, volejte na linku 158.

Zdroj: vz/pčrNepřehlédněte