• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Bohnická léčebna znovu slaví Mezi ploty: divadlo, workshopy i unikátní „psymulátor“

  26.5.2024
  Doris Drienová

  Do areálu bohnické psychiatrické léčebny se dnes po pauze způsobené koronavirovou pandemií a ekonomickou krizí vrátil festival pro podporu duševního zdraví Mezi ploty.

  Pořadatelé dvoudenní akce zvolili podstatně skromnější dramaturgii než v předchozích ročnících – poskytli výraznější prostor jak amatérským umělcům, tak hudebníkům a divadelníkům s různými formami zdravotního postižení. Záštitu nad festivalem letos převzal prezident Petr Pavel, který návštěvníkům řekl, že psychologickou pomoc by mnohdy potřebovali i politici.

  Festival propojuje svět duševně nemocných a zdravých od roku 1992. V uplynulých letech akci navštěvovaly každoročně tisíce lidí. V době eskalující pandemie se ale festival mohl uskutečnit jen v on-line podobě, v roce 2021 pak jen v omezeném režimu na jediné louce v areálu. Dnes večer se v areálu léčebny konal slavnostní večer k restartu festivalu, kterého se měl původně osobně zúčastnit prezident. Kvůli doléčování zranění po pádu na motorce ale nakonec pozdravil hosty přes telefon.

  Pavel v rozhovoru s moderujícím režisérem Václavem Marhoulem uvedl, že fyzické i psychické zdraví je podle něj nejen základem pohody v životě, ale i zdravé společnosti. Zdůraznil, že duševnímu zdraví je potřeba věnovat zvýšenou pozornost a problém nezlehčovat, protože doba je složitá a mnoho lidí včetně mladých se v ní neorientuje.

  „Psychologickou pomoc by mnohokrát potřebovali i ti, kteří se pohybují ve vysoké politice, protože se společně nedokážou normálně bavit jako lidi. Jsme jedna země, jeden národ, takže bychom si měli vycházet vstříc, a ne si dělat ze života peklo,“ prohlásil prezident. Svěřil se, že když se sám ocitne v psychicky náročné situaci, snaží se vybavit si situaci, která byla ještě horší, a věc se mu pak snáší líp. Vzpomínal také na své zkušenosti ze zahraničních vojenských misí a ocenil, že v armádě nyní slouží vojenští psychologové a kaplani. Připustil ale, že voják jde raději za kaplanem než psychologem – podle prezidenta kvůli mužské ješitnosti.

  Hudební scénu festivalu tentokrát pořadatelé pojali formou buskingu, takže se na ní vystřídají především muzikanti, kterým není cizí pouliční akustické hraní. Z profesionálních umělců přijali pozvání například zpěvačka Anna Slováčková nebo písničkář Thom Artway. Zlatým hřebem dnešního programu bylo vystoupení Sklep Orchestra s písničkami divadla Sklep.

  Na dvou otevřených scénách pak dostali možnost předvést své umění amatéři, kteří se věnují divadlu, hudbě, akrobacii, autorskému čtení nebo slam poetry. Pořadatelé k tomuto dramaturgickému kroku uvedli, že seberealizace je jedním z předpokladů duševní harmonie a růstu.

  Organizátoři přichystali pro návštěvníky i dílny a workshopy zaměřené nejen na duševní zdraví. Například jógu, aktivizační program pro co nejdelší zachování kognitivních schopností u pacientů s Alzheimerovou chorobou, nácviky samovyšetření nádorových onemocnění, setkání s canisterapeutickými a asistenčními psy nebo „psymulátor“ – zážitkový stan, jehož návštěvník si na vlastní kůži vyzkouší prožitek duševního onemocnění.

  Součástí festivalu jsou i debaty s terapeuty, a to z Drop-inu, z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví či přímo z Psychiatrické nemocnice Bohnice.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte