• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bohumín ochrání tříkilometrová protipovodňová hráz

  27.2.2024
  Simona Knotková

  Bohumín na Karvinsku by v roce 2026 měl být kompletně chráněný před povodněmi.

  Kromě protipovodňového valu v místní části Pudlov se chystá i úprava na toku Lutyňky v Nové Vsi. Osadu by opatření měla ochránit před stoletou vodou. Už na jaře by pak Ředitelství silnic a dálnic mělo zvýšit protizáplavovou zeď u dálnice poblíž tamního bunkru. Novinářům to v pondělí sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.

  Stavbu tříkilometrové protipovodňové hráze v Pudlově ohrožoval nedostatek peněz, finance na pokračování výstavby se ale nakonec podařilo najít. Pudlov je poslední městskou částí, která na zhotovení protipovodňového valu stále čeká.

  „Z posledního společného jednání s Povodím Odry máme potvrzeno, že ministerstvo zemědělství už uvolnilo dotaci v celkové výši 300 milionů korun na pokračování prací. Společně s investorem jsme se snažili přesvědčit stát o tom, že zastavení celé akce by znamenalo nejen mrhání už vynaloženými prostředky, ale především nezodpovědné hazardování se životy a majetkem 800 našich obyvatel. Budeme doufat, že stavbu už nic neohrozí a bude napřesrok dokončena,“ uvedl starosta Petr Vícha (SOCDEM).

  Letos by práce měly pokračovat v úseku podél Odry k Antošovické lávce, na ně pak naváže poslední část výstavby s provázáním do železničního náspu trati Bohumín-Chałupki. S vylepšením protipovodňových opatření se počítá i u dálnice. „Jde o zhruba 300 metrů dlouhý úsek na hranici Pudlova a Starého Bohumína, poblíž bunkru MO-S5. Povodeň v roce 2010 ukázala, že v tomto sníženém bodě není dálnice dostatečně chráněná,“ uvedla mluvčí. Práce by mohly začít koncem března a navýšit by se měla železobetonová konstrukce po obou stranách dálnice.

  Lépe chráněná by v budoucnu měla být i osada Nová Ves, kterou protéká potok Lutyňka. Povodí Odry podle Končítkové plánuje posílit v této oblasti protipovodňovou ochranu. „Vybuduje řízený přeliv a novou pravobřežní hráz, která bude odsazena od vodního toku tak, aby zde vznikl velký retenční prostor pro zachytávání vod přitékajících směrem z Dolní Lutyně. Podle dokumentace pojme až 40.000 kubíků vody,“ uvedl místostarosta Lumír Macura (SOCDEM). Náklady by měly být zhruba 20 milionů korun, zahájení prací se bude odvíjet od získání dotace.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte